Atiye – 1. Sezon

Atiye - 1. Sezon

Atiye - 1. SezonMehmet Günsür ile birlikte Beren Saat’in başrolünde yer aldığı Netflix dizisi Atiye, her anlamda Türkiye’de büyük ses getirdi… Keşfedilmesiyle birlikte dünya tarihine dair büyük bilgi değişikliklerini de beraberinde getiren Göbeklitepe’yi ve benzeri pek görülmemiş gizemli yönleriyle yayınlanmış tüm Türk dizilerinden farklı bir yer edindi.

Henüz 1. sezonunun sıcaklığı ve etkisi devam ederken Atiye 2. Sezon ne zaman yayınlanacak? Sorusu en çok sorulardan biri olurken dizinin 2. sezonunun yayın tarihine dair net bir bilgi paylaşılmadı. Dizideki karakterlerin, Türk dizilerinde görmeye alışık olunan karakterlerden daha “elit” oluşu diziyi farklı kılan özelliklerinden biri olurken karakterleri canlandıran oyuncuların dikkat çeken performansları da oldukça beğenildi… Deneyimli ve yetenekli oyuncu Mehmet Günsür ile birlikte pek çok yapımda yeteneğini kanıtlamış olan Beren Saat’in performanslarına diyecek söz yok. Bununla birlikte Atiye ile birlikte oyunculukta adlarını daha da duyuran Melisa Şenolsun ve Metin Akdülger’in de hakkını teslim etmek gerek.

Tüm dünyada ekranın kalitesini arttıran Netflix sayesinde kalitesi yüksek ve özgürlük çapı daha geniş olan Atiye dizisi ne yazık ki pek çok eleştirmen ve bazı bilirkişiler tarafından yalnızca sevişme sahneleri üzerinden vurulmaya çalışıldı. Bu noktada hikaye içinde yaşayan erkek karakterlerin bakir, kadın karakterlerin bakire olmasını; yemeden, içmeden, uyumadan ve sevişmeden yaşamasını dileyen izleyiciler tam anlamıyla hayal kırıklığı yaşadılar. Yapımcılar ve emeği geçenler için, 8 bölümden oluşan ve kabaca 360 dakika süren 1. sezonu “sevişme sahneleri” üzerinden vuran sığ izleyicileri görmezden gelmek en iyisi olacaktır…

Atiye - 1. Sezon

Atiye - 1. SezonDiziye adını veren ve tüm hikayenin odağında olan Atiye, soyut çalışmalar yapan bir ressamdır… Tüm çalışmalarında mutlaka kendini gösteren şeklin günümüzden 12.000 yıl önce yapılmış olan ve yeni keşfedilen Göbeklitepe’de ortaya çıkması Atiye’nin dikkatini çeker. Tüm planlarını bir kenara bırakan Atiye, Şanlıurfa Örencik Köyü’ndeki Göbeklitepe kazı çalışmalarının yapıldığı alana gider ve burada arkeolog Erhan ile tanışır. Atiye’ye Urfa yolculuğunda gizemli ve sevimli küçük bir kız da eşlik eder… Urfa’da aradığı cevapları bulamayan ancak gördüğü gizemli kız çocuğunun etkisinde kalan Atiye, İstanbul’a döndüğünde ise yaşlı bir kadının hayalini görmeye başlar. Urfa’da anlattıkları ise arkeolog Erhan’ın dikkatini çeker ve Erhan çalışmalarını sürdürmek ve Atiye ile görüşmek üzere İstanbul’a döner. Profesör ünvanıyla görev yaptığı üniversitede Göbeklitepe üzerindeki babadan kalma çalışmaları öylesine değerlidir ki bu çalışmalar hem Erhan’ın hem de Atiye’nin boyunu aşacak kadar büyük tehlikeleri de beraberinde getirir… Erhan bir bilimadamı olarak olayları mantık çerçevesi içine oturtmaya çalışırken Atiye ise ailesinin geçmişinden gelen bir gizem ile ve getirileriyle yüzleşir. Devletin dahi ört pas etmeye çalıştığı bazı önemli detaylar hem Erhan hem de Atiye için soruların çözümünde çok önemli anahtar bilgiler olacaktır. Çözülmeyi bekleyen gizemleri ile birlikte 1. sezon içinde anlatılan hikayede Atiye bazı farklılıklarının ve bu farklılıkların getirdiği güçlere sahip olduğunu farkeder.

Atiye’nin izleyici üzerinde büyük etki yaratan başarılı bir gerilim dizisi olduğunu, çözümü merakla beklenen gizemlere sahip bir fantazi dizisi olduğunu, karakter incelemeleriyle güzel bir dram dizisi olduğunu ve yakaladığı popülerliği, kazandığı parayı, 2. sezonunun heyecanla bekleniyor oluşunu ve IMDb’de 7,8’lik iyi bir puanı sonuna kadar hakettiğini söylemek gerek.

Atiye dizisi oyuncuları

Mehmet Günsür ve Beren Saat’i keyifle izlemek, Melisa Şenolsun’u gelecek vaadeden bir oyuncu olarak görmek varken Atiye sevişme sahnesi netflix aranması hatta sevişme sahnelerinin kaçıncı bölümde olduğunu sorgulanması, milyonlarca fotoğrafın biraraya gelmesiyle ortaya çıkmış bir dizi içerisinden bir fotoğraf karesiyle sevişme sahnesi ya da sevişme görüntüsü aranması ve magazincilerin bile televizyonlarda, büyük gazetelerin internet sitelerinde bu haberleri yayınlaması büyük utanç.

Önemli bir tüyo: 2. sezon ne zaman başlayacak sorusunun cevabı Netflix’in diğer yapımlarındaki davranışlarından çıkarımla bulunabilir. Netflix, içinde bulunan yılın sonuna doğru yayınladığı dizilerin devamını takip edilen yılın sonbaharında yayınlıyor. Atiye’nin 1. sezonunun Aralık 2019’da yayınlandığını düşünürsek dizinin 2. sezonu 2020’nin sonbaharında yayınlanacaktır… Atiye 2. Sezon ne zaman yayınlacak sorusu ile ilgili herhangi bir net bilgi edinildiğinde bilgi yine bu yazı altında paylaşılacaktır.

Filmin IMDb Puanı

Filmin IMDb Puanı7,8

Kadrosundaki Elisabeth Moss, Joseph Fiennes ve Yvonne Strahovski gibi isimlerle dikkat çeken The Handmaid's Tale - 3. Sezon hakkında bilgi almak ve The Handmaid's Tale - 3. Sezon izlemek için tıklayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir