Çernobil – Tek Sezon

Çernobil Dizisi Afişi

Çernobil Dizisi AfişiNisan 1986’da Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nde gerçekleşen ve insanoğlu tarafından yer yüzünde yaratılmış en büyük felaketlerden biri olan nükleer enerji santralindeki patlamanın konu alındığı, tüm dünyanın pür dikkat ve beğeniyle izlediği dizi Çernobil.

IMDB’de dünya çapında en beğenilen dizi ünvanını ele geçirmiş olan Çernobil, feda edilen onbinlerce insan hayatına rağmen etkisi yüzyıllar boyunca devam edecek olan ve hala etmekte olan nükleer felaketi; şu ana kadarki en net şekliyle ekranlara taşıyor… Dünyanın parlayan marka değeri Netflix’e ait bir yapım olduğuna dair yaygın ve yanlış bir bilgi olsa da bu 5 bölümden oluşan mini dizi, “Taht Oyunları”, “Kardeşler Takımı”, “True Blood” ve “Roma” gibi efsane televizyon dizilerinin de sahibi olan HBO (Home Box Office)’ya ait. Bu sebeple arama motorlarında yapılan Çernobil Netflix araması size bir sonuç getirmeye bilir. Dizinin yapımcısı, sahibi olan HBO ile birlikte “Chernobyl HBO İzle” araması istediğiniz sonuca ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

İlk bölümü 6 Mayıs 2019’da yayınlanan ve aralıksız her hafta yayınlanan toplam 5 bölüm ile bu büyük felaketi ekrana taşıyan Çernobil dizisi, ne Amerika’da bir set ortamında (Plato) ne de Çernobil felaketinin yaşandığı bugünün Ukrayna’sında çekildi… Dizi, coğrafi ve meteorolojik olarak Çernobil ile büyük benzerlik taşıyan Litvanya’nın Vilnius şehrinde çekildi ve dizinin 5 bölüm maliyeti yaklaşık 230 Milyon USD olarak belirlendi.

Çernobil Dizisi Afişi

Çernobil Dizisi AfişiNükleer enerji santrallerinin nasıl çalıştığına dair en ufak bir fikri olmayanların dahi ilgisini çeken dizi, tartışmalara rağmen kurulması yönünde anlaşma ve yatırımlar yapıldığı halde üzerine hiçbir araştırma yapmayan biz Türk halkını nükleer santrallerin çalışma prensipleri ve riskleri üzerine araştırmaya yönlendirdi.

Yapım kalitesi üzerinde konuşmanın gereksiz olduğu, oyuncu performanslarının tam dizi kalitesiyle örtüştüğü, her ne kadar soğuk bir dil olsa da “acaba Rusça olsa nasıl olurdu?” dedirten harika bir dizi… Nükleer santralin patlamasından ilk müdahale anına, yerel ve Sovyetler Birliği yönetimlerinin ilk etaptaki ciddiyetsiz ve savunmacı tutumlarından olayın tüm insanlık adına ne kadar büyük bir tehdit oluşturduğunun anlaşıldığı anda gösterdikleri fedakarlığa, nasıl olduğunu anlayamadığım ancak insan sağlığına verdiği dehşet verici yıkıcı zarara kadar her şeyin işlendiği; gelmiş geçmiş en iyi diziler listesinin şu an için şüphesiz en iyisi Çernobil dizi.

Çernobil Dizisi AfişiVe dizi sayesinde bir kez daha kendini hatırlatan, Türk’ün Türk’ten başka dostu! yoktur sözünü doğrulayan, Çernobil’deki nükleer felaketin ardından halk sağlığını hiçe sayarak insanların gönül rahatlığıyla çay içebileceğini, Karadeniz’de herhangi bir etki görülmediği yalanını utanmazca söyleyebilen dönemin Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral…

Ve Amerika’nın o dönem ile ilgili Türkiye’deki radyasyon ölçümleri sonucu Fedaral Sağlık Kanunları’na eklediği ve hala geçerli olan madde; “1980-1996 arasında Türkiye’de 5 ay geçirenlerden bağış ve nakil amacıyla kan alınamaz.”

Dizi önerisi olarak Çernobil’i mutlaka bir kenara not alın ve mutlaka izleyin. Dizinin IMDB’de şu anki puanı 10 üzerinden 9,7

Kadrosundaki Elçin Sangu ve Kerem Bürsin gibi isimlerle dikkat çeken Yaşamayanlar - Tek Sezon hakkında bilgi almak ve Yaşamayanlar - Tek Sezon izlemek için tıklayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir