Person of Interest

2011-2016 yılları arasında toplamda 103 bölüm olarak yayınlanan ve tüm dünyada büyük beğeni toplayarak IMDb’de tam 8,4 puan alan efsane dizi Person of Interest hakkında Dizisel.Com yazarı Ozan A. tarafından oluşturulan detaylı bir bilgilendirme yazısını FilmOku.Com olarak sizlere sunuyoruz.

Person of Interest konusu, sakladığı sırları ve bilinmesi gerekenleri 13 maddede sıraladığımız bu içerikte sizlerle dizi hakkında keyifli bilgiler paylaştığımızı umut ediyoruz. Öğrenmek için FilmOku.Com’u takip etmeye devam edin…

1.Bölümün Başında Bölümle İçerikle İlgili Bilgi Veriliyor
Dizinin bölüm içerisinde işlenen konu ile ilgili jenerik kısımda bilgiler veriliyor. Bu bilgiler daha doğrusu sahne kesitleri daha çok Harold Finch’in “Kurban veya Mücrim olun. Eğer zamanınız geldiyse biz sizi buluruz” cümlesini kurduğu sırada gösteriliyor.

2.Adı John Soyadı Yok
Yakışıklı ve karizmatik karakterimiz John Reese dizi süresince birçok farklı kimlik kullandı. Dikkatinizden kaçmadığını düşündüğüm bir detayı yine de sizlerle paylaşmak istedim. Dizi süresince John Reese, John Riley, John Rooney, John Anderson, John Warren, John Randall, John Campbell ve John Hayes gibi isimler kullanmıştır. Fark edersiniz ki isim sabit soyisim değişiyor.

3.Harold ve Grace Gerçekten Evli
Sizi mutlu edecek bir bilgi vermek isterim. Dizinin çekildiği süreç içerisinde Harold Finch’i canlandıran Michael Emerson ile Grace karakterini canlandıran Carrie Preston nişanlılardı. Şuan çiftimiz mutlu bir evlilik sürüyor.

4.Amca Yeğen İlişkisi
John Greer karakterini canlandıran John Nolan dizinin yapımcısı Jonathan Nolan’ın öz amcasıdır.

5.John Reese’in Doğum Yerindeki Gönderme
1. sezon 15. bölümde gerçekleşen Reese ve Peter Arndt arasındaki görüşmede Peter Ardnt John Reese karakterinin asıl adresini söyler. Washington, Mount Vernon’dan 95 mil uzaktaki Puyallup kasabası John Reese karakterini canlandıran Jim Caviezel’in gerçek adresidir.

6. Telefon Numarası Gerçek
1.sezon final bölümünde görülen John Reese’in telefon numarası (917) 285-7362’dır. Bu sayılar aynı zamanda ilerleyen sezonlarda diziye giren Sameen Shaw’ın sosyal güvenlik numarasıdır. Gerçek hayatta bu numarayı ararsanız Harold Wren’in telesekreteri tarafından karşılanırsınız. Denemediyseniz deneyebilirsiniz.

7.Harold’un Kuş Sevgisi
Adminimiz dizi süresince birçok farklı kimlik kullandı. Wren (çalıkuşu), Crane (turna), Crow (karga), Quail (bıldırcın), Gull (martı), Swift (ebabil), Mr. Partridge (keklik) ve Martin (mor kırlangıç). Dizi boyunca Harold Finch’in kullandığı tüm soyisimler bir kuş ismidir. Kuş sevgisi ise çocukluğunda babası ile yaşadıklarından gelmektedir.

8. Dizinin ismi 2 yıl önceden gelme
Dizinin dişi John Reese olan Shaw (Sarah Shahi), 2009 senesinde yayınlanan Psych dizisinin “Person of Interest” adlı bölümünde rol aldı. Person of Interest tamlaması “şüpheli şahıs” anlamına gelmektedir. Dizi içerisinde bölümün şüpheli şahısı Shaw’dır. Dizi yayınlandıktan tam 2 yıl sonra 2011 yılında Person of Interest izleyiciyle buluştu.

9. Person Of Interest aslında bir deyim
Dizinin adı olan Person of İnterest ABD ve Kanada asıllı polisler tarafından sık kullanılan bir deyim. Bu deyim suça karışan, şahit olan yani kabaca olay ile ilgili bir şekilde bağlantısı olan kişiler için kullanılır. Kesin olarak suçlama içeren bir deyim değildir.

10. Harold Gerçekte Bilgisayar Kullanmıyor
Person of Interest dizisinde gördüğümüz kadarıyla tam bir bilgisayar korsanı olan Finch gerçek hayatta bir o kadar ilgisizmiş. Micheal Emerson üzerine eşi tarafından öğrenilen bilgiye göre Finch’in gerçek hayatta bilgisayarlarla arası neredeyse hiç yokmuş.

11. John Reese İsmi İle Selam Çakıyor
Kahramanımızın isminde sizin de kolaylıkla fark edebileceğiniz bir gizem var. Dizi boyunca özellikle Finch tarafından Mr. Reese olarak çağırılıyor. İngilizce okunuşu ise “mysteries” olarak geçiyor. Bu okunuş ise Batmanda Riddler(Nygma adı enigmayı çağrıştırıyor.) Saygı ifadesi olarak eklenmiş.

12. Makine Yoksa Gerçek Mi?
Dizi henüz yayın hayatına devam ettiği süre içerisinde Amerika gündemi sallandı. Edward Snow’den, hükümetin halkı izlemek adına yaptığı PRISM adı verilen bir çalışmanın detaylarını gün yüzüne çıkardı. Üstelik bu olaylar dizinin 2 ve 3. sezonları arasındaki dönemde yaşandı.
Edward Snowden’in yaptığı açıklamalar doğrultusunda yapılan program tam olarak makineyi çağrıştırmakta. Bu gün yüzüne çıkan bilgiler doğrultusunda Person Of Intereset dizisi de kayıtsız kalamayarak 2013 yılında yayınlanan bölümlerinde PRISM projesinin adını geçirmiştir.

13. Finaldeki Dashwood Sırrı
Zero Day bölümünde hatırlarsanız Harold Finch ile Grace evlenmeye karar veriyordu. Evlilik teklifi olarak ise Finch, Grace’e Jane Austen’in kitabı olan Sence and Sensibility’i hediye etmekte. Finalde yer alan Dashwood şifresi aslında bu bölümlere kadar uzanıyor. Neden mi? Verilen hediye kitabın ana karakteri Elinor Dashwood. Edebiyata olan düşkünlüğü ve şifreleri hep kitaplar üzerinden yapan ana karakterimiz finalde yine bizi şaşırtmadı.
O bölüme dizide bir gönderme daha var aslında. Final bölümünün adı Return 0’dır. Return 0 birçok kodlama dilinde programı tamamladıktan sonra eklenen ve programın çalışma sistemini denetleyen bittikçe başa dönmesini söyleyen yapıdır. Return 0 ile biten bölümde Zero Day olarak adlandırılan programın en başına dönecektir.

Dizi ve özellikle film önerileri sunduğumuz FilmOku.Com için en güzel yabancı dizilerden biri hakkında bilgiler paylaşan Ozan Ak’a teşekkür ediyor, dizi önerileri hakkında sunduğu fikirlere göz atmanız için Dizisel.Com’u ziyaret etmenizi öneriyoruz.

Bir önceki değerlendirme yazımız olan Blue Mountain State - 1. Sezon okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir