Rise of Empires: Ottoman – 1. Sezon

Rise of Empires: Ottoman

Rise of Empires: OttomanNetlifx’in en özel yapımlarından biri olan ve İstanbul’un fethinin sancılı ve şanlı sürecini anlatan müthiş belgesel dizi Rise of Empires: OTTOMAN…

Rise of Empires: Ottoman dizisinin konusu

Henüz çocuk sayılacak yaşta babası 2. Murat’ın emeklilik kararıyla tahta çıkmak zorunda kalan ancak henüz 12 yaşına geldiğinde İstanbul’u fethetmek üzere kurduğu hayaller ve hırçın dış politikaları sebebiyle babası tarafından yeniden sancak beyliğine atanarak tahtından olan Fatih Sultan Mehmet’in, yıllar sonra tekrar tahta geçerek henüz 21 yaşındayken İstanbul’u fethedişini hurafelerden uzak, tarihsel bilgi ve belgelere dayanarak aktarıyor dizi.

Fatih Sultan Mehmet’in eğitiminde çok önemli bir yeri olan Akşemsettin hakkında dizide hiç bir bilgi verilmemesi ve ilk bakışta en çok dikkat çeken detay olarak görünse de dizide doğaüstü ya da dinsel olarak adlandırılabilecek herhangi bir konuya vurgu yapılmamış, gelişme ve çalışmalar emek ve bilimle desteklenmiş durumda… Belki de gerçekte olduğu gibi…

Fethin gerçekleşmesi sürecinde yaşanan küçük saldırıları, ölümleri, hataları, dâhiyane buluşları ve Hz. Muhammed’in övgüsünü kazanabilmek ve adını tarihe yazdırabilmek adına vazgeçmeden sürdürülen kuşatmayı, her iki taraftan da önde gelen isimlerin kuşatmanın sonlanması ve İstanbul’un fethinin önlenmesi adına yaptıkları girişimleri çok iyi ve kaliteli görsel efektlerle aktarıyor dizi.

Rise of Empires: Ottoman dizisi izlenir mi?

Oyuncu performansları, renkleri ve görsel efektler, ses efektleri ve müzikleri ve hikayenin uyarlanmasıyla Netflix’in şimdiye kadarki en ihtişamlı dizilerinden biri olabilir… Tarihimize dair ve başarılı olduğumuz bir zaman diliminin, çağ kapayıp açan fethin aktarılıyor olmasının da diziyi ekstra olarak destekler yanı var elbette ama göze batan kötü bir yanı hakikaten yok Rise of Empires: Ottoman’ın… Bu yüzden kesinlikle izlenilir.

Rise of Empires: Ottoman oyuncu kadrosunda kimler var?

Dizinin oyuncu kadrosu ise oldukça zengin, dinamik ve yetenekli oyunculardan oluşuyor. Toplamda 6 bölüm ve yaklaşık olarak da 5 saat 40 dakikadan oluşan Rise of Empires: Ottoman’ın kadrosundaki oyuncular; Cem Yiğit Üzümoğlu, Selim Bayraktar, Birkan Sokullu, Ushan Çakır, Tuba Büyüküstün ve Osman Sonant yer alıyor. Tamamı İngilizce olan diziye Türkçe izlemek isteyen izleyiciler için oyuncuların kendi sesleriyle Türkçe seslendirme yapılmış ancak orijinal dili olan İngilizce haliyle izlemek diziyi daha etkileyici kılıyor… Oyuncularımızın İngilizce konusundaki diksiyon sıkıntısı net şekilde hissediliyor olsa da canlandırdıkları karakterlerin ruhunu yansıtmaları konusunda hiçbir eksiklerinin olmadığını eklemek gerek.

Rise of Empires: Ottoman ücretsiz izlemek mümkün mü? Rise of Empires: Ottoman 2. sezon olacak mı?

Netlifx’in 2020 yılının başında yayınladığı, ciddi anlamda emek ve büyük miktarda yatırım yaptığı bu diziyi Netflix dışında bir başka ortamda izlemenin mümkün ve adaletli olduğunu düşünmüyorum ancak Türk tarihinden bir kesitin aktarılıyor olması sebebiyle belki bir dönem ulusal televizyon kanallarından dizinin yayın hakkını alıp yayınlamayı becerebilen çıkar. Kim bilir… Bununla birlikte akıllara gelen diğer sorular ise Rise of Empires: Ottoman dizisinin 2. sezon yayın tarihi ve 2. sezonun olup olmayacağına dair… İstanbul’un fethedilmesi, gizli planlarla kuşatmayı sonlandırarak fethin önüne geçmek isteyen Çandarlı Halil Paşa’nın idama gönderilmesi ve Fatih’in tahtta aldığı derin nefesle birlikte dizinin sona erdiği düşünülüyordu ki son ve soru işaretleri yaratan tek bir cümle kurdu: “Öyleyse… Başlıyoruz.” Bu cümleden hareketle dizinin devam edeceğine dair çıkarımlar da yapıldı, sözün Osmanlı ve dünya tarihi açısından çok önemli bir eşiğin atlanmış olması sebebiyle söylendiğine dair çıkarımlar da… Bu sebepten dizinin 2. sezonunun ne zaman yayınlanacağına dair net bir bilgi vermek imkansız ancak çekimleri sır gibi yürütülen dizinin 2. sezonunun yayın ilan tarihi 2020 Ağustos – Eylül aylarında, yayınlanması ise 2020 Kasım ayında olacağı tahmin edilebilir.

Filmin IMDb Puanı

Filmin IMDb Puanı8,3

Kadrosundaki Anya Chalotra, Freya Allan ve Henry Cavill gibi isimlerle dikkat çeken The Witcher - 1. Sezon hakkında bilgi almak ve The Witcher - 1. Sezon izlemek için tıklayın

Rise of Empires: Ottoman – 1. Sezon” için bir yorum

  • 2 Şubat 2020 tarihinde, saat 00:58
    Permalink

    Rise of Empires: Ottoman izlenir mi? Kesinlikle izlenir.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir