The Handmaid’s Tale – 1. Sezon

The Handmaid's Tale - 1. Sezon

The Handmaid's Tale - 1. Sezonİnsanın akıl sağlığını yitireceği bir düzende var olmaya ve özgürlüğünü yeniden kazanmaya çalışan bir kadının hikayesi The Handmaid’s Tale isimli dizide izleyiciye anlatılıyor.

Özellikle Amerika kıtasında ve Amerika Birleşik Devletleri’nde hızlıca yayılan kıtlık ve kısırlığın ancak Tanrı’nın koşulsuz boyunduruğuna girilerek çözülebileceğine inanan ve gizlice örgütlenerek hızlı bir şekilde güçlenen radikal hristiyanlar, Amerikan senatosunu ele geçirerek ülke yönetimini ele alırlar. Amerika’nın adını Gilead olarak değiştiren bu grup kendi kurdukları düzene ve Tanrı’nın hristiyanlara olan emirlerine karşı gelen herkesi cezalandırıp öldürür. Kıtlık içinde olsalar da kendilerine ayrıcalıklı bir hayat kurarak hayal ettikleri geleceği inşa etmeye başlarlar.

Mevcut Amerikan yönetimini yıkarak Amerika topraklarında Gilead’ı kuran grubun önde gelenlerinin yani Komutanların kısırlığa karşı kurdukları sistemde, doğum yapmaya müsait ele geçirilmiş tüm kadınların ayda 1 defa en doğurgan oldukları günde komutanlarla ilişkiye girmesi zorunluluğu yer alır. Bu zorlamayı kabul etmeyen kadınlar doğurganlığın çok kısıtlı olduğu Gilead’da işkence ve baskıyla boyun eğmek zorunda bırakılırlar.

Yeni toplumsal düzenin ve komutanların koruyucusu olan gözcülerin denetiminde, her şeyden alıkonulmuş ve kısıtlanmış bir şekilde köle hayatı yaşayan “damızlık” kadınlar, bir yandan da toplumun tükenen son umutlarından biri olmaları nedeniyle sadece yaşayan bir organizma olarak değer görürler.

The Handmaid's Tale - 1. Sezon
The Handmaid’s Tale dizisinde “damızlık” kadınların yer aldığı bir görüntü.

Akademisyenlerin, sanatçıların, erkeklerin ve doğum yapma olasılığı olmayan kadınların kolonilere gönderilerek ölümüne çalıştırıldığı Gilead’da, tüm bu olayların öncesinde huzur ve mutluluk içinde partneri ve kızıyla birlikte yaşayan June, önde gelen komutanlardan Fred Waterford’un evinde “damızlık” olarak psikolojik ve fiziksel şiddete, tecavüze maruz kalır. Bulabildiği her fırsatta özgürlüğü için, kızına kavuşabilmek için bir çare arayan June; tecavüz ve hayal kırıklıklarıyla dolu dehşet günler yaşar.

Baş rolünde Elisabeth Moss’un yer aldığı, Yvonne Strahovski ve Joseph Fiennes’in de eşlik ettiği oyunculuk performanslarıyla harika, müzikleriyle şahane, konusuyla akıllara durgunluk veren şahane bir psikolojik işkence, dram dizisi The Handmaid’s Tale… Konusu itibariyle pek çok yönetmen ve senaristin elinde erotik bir esere dönüşebilecek dizi içinde rahatsız edici çok fazla sevişme sahnesi yer almazken tecavüz sahnelerinde yalnızca insanın içini acıtacak kadar detaya yer veriliyor.

Karakterler için seçilmiş standart giyim renklerinden dizi içerisinde kullanılan mekanlara kadar her şeyin dizinin ruhuyla yüzde yüz örtüşüyor olması da kesinlikle dikkat edilmiş ve başarıyla sonuçlanmış bir detay…

The Handmaid's Tale - 1. Sezon
Dizideki öne çıkan karakterlerden bazıları…

Eğer ki yabancı dizi hayranıysanız ve henüz bitmemiş ancak bir solukta izleyebileceğiniz pek çok bölümü var olan bir dizi arıyorsanız The Handmaid’s Tale’i mutlaka izlemelisiniz.

Filmin IMDb Puanı8,5

Kadrosundaki Alvaro Rico, Aron Piper ve Danna Paola gibi isimlerle dikkat çeken Elite - 2. Sezon hakkında bilgi almak ve Elite - 2. Sezon izlemek için tıklayın

The Handmaid’s Tale – 1. Sezon” için 2 yorum

 • 2 Kasım 2019 tarihinde, saat 06:46
  Permalink

  Çok çok çok güzel tavsiye ederim.
  Buradaki film ve dizi tavsiyeleri çok güzel. 👍🏼

  Yanıtla
 • 2 Kasım 2019 tarihinde, saat 08:08
  Permalink

  Dizi çok güzel bir dizi ben epey beğendim. Diğer dizilere göre çok daha kaliteli bir dizi. Herkese izlemesini tavsiye ederim.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir