Barış Özcan’ın Film Önerileri

Barış Özcan'ın Film Önerileri

Barış Özcan'ın Film ÖnerileriFilm önerisi bulabilmenin oldukça güç olduğu günümüzde bazı otoriter siteler ve kişiler tarafından önerilmiş, öne çıkarılmış filmleri izlemek öncelikli tercih olabiliyor. İyi bir filmin hangi yılda çekildiğinin bir öneminin olmadığını düşünen bizler, Youtube Türkiye özelinde en özel isimlerden biri olan Barış Özcan’ın Youtube sayfasındaki önerilerinden oluşan bir derleme oluşturarak Barış Özcan’ın Film Önerileri başlıklı bu listeyi sizler için hazırladık…

Özellikle belirtmek gerekir ki aynen Barış Özcan’ın film listesi filmlerin yayınlanma tarihine göre sıralanmış olsa da biz filmleri sizler için IMDb’deki izleyici puanlarına göre sıralayıp daha temiz ve izlenilebilir hale getirmeye çalıştık.

FilmOku.Com sunar, Barış Özcan’dan Film Önerileri 2018!

A Simple Favor

A Simple FavorÇok fazla ses getirmeyen ama izlemesi zevkli bir film. Aniden ortadan kaybolan arkadaşını bulmaya çalışan sıradan “gibi” görünen bir ev kadınının bol dönemeçli hikayesi… “Gibi” çünkü bu kadın pek de sıradan değil. Bir Youtube kanalı var. 2018’de karakterlerin Youtube kanalı olması gibi bir moda var galiba. Gizem ve kara komediyi bir araya getirip bir de Fransız müzikleriyle desteklemişler filmi. A Simple Favor pek favori olmasa da izlenebilir.

Filmin IMDb Puanı6,8

 


Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story2018 yılın tek Star Wars filmi olduğu için mecburen izlemek ve beğenmek zorunda olduğu bir film. Star Wars evrenine karşı tamamen subjektif ve çocuksu tutkusu olanlar için çocuklarla birlikte izlenebilecek bir film. George Lucas’ın yarattığı bu dünya her ne kadar Disney’e satıldıktan sonra değişmek durumunda kalmış olsa da Han Solo’nun ve tabii onun yoldaşı Chewbacca’nın hikayesini merak edenlerin akıllarındaki bazı sorulara cevaplar içeriyor. Bu arada 275 Milyon dolarlık bütçesiyle bugüne kadar yapılmış en pahalı Star Wars filmi.

Filmin IMDb Puanı6,9

 


Annihilation

Yok Oluş filmi 2018’in en kafa karıştırıcı filmi. Ex-Machine filminin filminin yönetmeni Alex Garland’ın bir başka filmi olan Annihilation, Ex Machine kadar beğenilmedi. Yönetmen öyle bir bilim kurgu yapmış ki bu kez, deneyselliğin sınırlarını zorluyor. Hükümet tarafından karantinaya alınan gizemli bir bölgeye giden insanların hikayesi anlatılıyor filmde… Eğer böyle bir tema sizin gerçekten de ilginizi çekiyorsa bu filmin de ilham kaynaklarından biri olan Andrei Tarkovsky’nin 1979 yılı yapımı Stalker filmini izlemenizi tavsiye ederim.

Filmin IMDb Puanı6,9

 


Leave No TraceBu yıl izlenen filmler arasında eleştirmenlerin en çok abarttığı film. Yerlere göklere sığdırılamayan bir film. Rotten Tomatoes gibi incleme sitelerinden %100 onay alan iki filmden biri olan Leave No Trace, kesinlikle o kadar da değil. Ormanda iz bırakmadan yaşmaya çalışan bir babayla kızının hikayesi… Oyunculuk performansları gerçekten çok doğal ve başarılı. Empati, bir topluluğun parçası olma ve aidiyet duygusu gibi aslında çok da sosyal konuları ele alıyor ama “reytinglere” bakarak beklentilerinizi çok da yüksek tutmadan izlemelisiniz. Ya da drama türü için bir kotanız varsa bu filmi tercih etmeyin.

Filmin IMDb Puanı7,2


Black PantherMarvel sinematik evreninin bu en gösterişli yapımlarından biri elbette aksiyon ve görsel efektler açısından çok etkileyici bir film. Ama Barış Özcan bu filmi içerdiği semboller açısından beğeniyor. Siyahi bir süper kahramanı spot ışıklarına taşırken bir yandan da tarih, kolonicilik ve teknolojinin medeniyete etkisi gibi bir takım temalar da o ışıkların hemen ardından izleyiciye göz kırpıyor. Barış Özcan için en etkileyici sahnelerden biri Wacanda’ya giriş sahnesi… Bu sahne sadece siyahi insanlar için bir fantaziyi ifade etmiyor. Gerçekten de Afrika ülkeleri sömürülmesiydi belki de bu kadar gelişmiş bir medeniyete dönüşebilecekti.

Filmin IMDb Puanı7,3


The Ballad of Buster ScruggsCoen kardeşlerin yönettiği bir film. Tek bir hikayeden değil de Western türünde 6 ayrı hikayeden oluşuyor yani bir antoloji. Aralarında doğrudan bir bağlantı olmamakla birlikte hepsinin ortak bir teması var. Ölüm. Coen kardeşlerin hemen hemen tüm filmlerinde olduğu gibi biraz depresif biraz da komik.

Filmin IMDb Puanı7,3

 

 


Eighth Grade2018 yılının en iyi bağımsız filmi. Bu filmin yönetmeni bir Youtuber. İsmi Bo Burnham. Ortaokul son sınıf öğrencisi bir kızın hikayesini anlatıyor bize. Büyüme çağındaki bir ergen kişiliğin tüm tuhaflıklarını, duygusal çıkmazlarını ve bir de içine kapanıksa eğer yaşayabileceği durumları çok doğal bir şekilde aktarıyor film. Hem komedi hem dram…

Filmin IMDb Puanı7,4


Ready Player OneÇocuklarla ailece oturup izleyebileceğiniz güzel bir film. Bir kere yönetmen Steven Spielberg, konu da sanal gerçeklik, video oyunları olunca tabii ki izlemek gerekiyordu bu filmi. Gerçek dünyanın sıkıntılarından kaçmak için zamanını bir Vaha evreninde geçiren Wade’in macerasını anlatıyor film. Sadece görselliğiyle, özel efektleriyle ya da yönetmenin gelişmiş sinema diliyle değil içeriğiyle de kaliteli bir yapım. Sanal gerçekliğe dayalı bir gelecekten bize gelen bir uyarı.

Filmin IMDb Puanı7,5

 

 


UpgradeYakın gelecekte teknoloji alanında yaşanabilecek gelişmelerden yola çıkan bir başka film. Başlangıçta yeni düzene teslim olmak istemeyen karakterimiz, eşine yapılan bir saldırı sonucu ölüp de kendisi de felç olunca özel bir “çip” taktırmaya ikna olur. Yani bir “çip” takarak kendini Upgrade ediyor. Böyle bir çipi takınca insanüstü yeteneklere sahip olan karakterimiz yeteneklerini intikam almak için kullanıyor hem de şiddet dozu çok yüksek bir şekilde… Filmi teknolojiye olan ilginiz varsa izleyebilirsiniz. Ama unutmayın, şiddet dolu bir film.

Filmin IMDb Puanı7,5

 


A Quiet Place2018’de izlenebilecek en iyi gerilim filmi… Komedi dizisi The Office dizisinden tanınan John Krasinski’nin yazıp yönettiği ve eşi Emily Blunt ile oynadığı film… En ufak bir ses duyduğunda hemen sizi bulup saldıran yaratıkların olduğu bir dünya hayal edin. Böyle bir yerde yaşamak nasıl olurdu?.. Anne babasıyla işaret diliyle konuşmak zorunda olan çocuklar bu kısıtlayıcı hayatın içinde en küçük bir ses bile çıkarmadan yaşamak zorundalar… Bu filmdeki ses tasarımı, daha doğrusu sessizlik tasarımı gerçekten ilgi çekici. Öte yandan hikayesi ve derinlikli karakterleriyle de gerilmekten kaygı duymayanlar için izlemeye değer.

Filmin IMDb Puanı7,5

 


SearchingFilm, 2018’in sürprizi. Kaybolan kızını bulmaya çalışan bir babanın hiakyesini izliyoruz ama nereden?.. Filmin tamamı bize bilgisayar ekranlarından yansıtılıyor. Bu teknik aslında daha önce başka filmlerde denenmişti ama en başarılı versiyonu bu filmde uygulanmış. 1,5 saat boyunca son derece yaratıcı yollarla nasıl hikaye anlatılır ve izlenir diye merak ediyorsanız Searching’i mutlaka izleyin. 2018’de sadece 3 film izleyeceksiniz biri mutlaka bu olmalı…

Filmin IMDb Puanı7,7

 

 


Deadpool 2En ilginç çizgi roman karakterlerinden biri olduğu için bu filmi de izlemelisiniz. Sık sık kameraya bakarak doğrudan izleyiciyle konuşan dolayısıyla aramızdaki o gizli 4. duvarı yıkmaya çalışan bu anti-kahramanımız her zamanki gibi oldukça espritüel. Bu filmde bir yan karakterler akılda kalıcı… Hele bir Peter var ki… Önemli bir not. Bu film tamamen yetişkinlere yönelik…

Filmin IMDb Puanı7,7

 

 


Mission: Impossible - FalloutGörevimiz Tehlike’nin bu en son filmi 2018’in en iyi aksiyon filmi. Yıllardır önce dizisini izledik sonra da bu şekilde dizi haline gelen filmlerini izledik. Her seferinde artık daha fazla ne yapılabilir diye düşündük ve onlar bir şekilde çıtayı yükseltmeyi başardılar… 56 yaşındaki Tom Cruise’u bu filmde izledikten sonra mutlaka bir de kamera arkasını izleyin. Pek çok sahneyi dublörsüz olarak çekmişler. Normalde görsel efektlerle yapılabilecek şeyler, pratik efektlerle çekilmiş. Bu da elbette gerçekçiliği ve izlerken duyulan heyecanı arttırıyor.

Filmin IMDb Puanı7,8

 


Isle of DogsYine yönetmeni nedeniyle yani Wes Anderson olduğu için önerdiği bir film. Ve yine bu yönetmenin en iyi filmlerinden biri değil. Stop-Motion tekniğiyle hazırlanmış bu animasyonu elbette Wes Anderson hayranları, o grafik tasarım şeklinde hazırladığı kompozisyonların hayranları izleyebilirler. Hayali bir Japon kentinden bir çöp adasına sürülen köpeklerin hikayesini anlatıyor film. Gelecekte geçen hikayede köpek nüfusu kontrolden çıkıp bir de köpek gribi salgını baş gösterince bir sürgün kararı verilmiş. 12 yaşındaki Atari’nin köpeğini bulmak için adaya gelmesiyle olaylar biraz da komik bir şekilde gelişiyor. Tabii bir yandan komedi bir yandan da animasyon birleşince özellikle çocuklar için izlemesi keyifli bir yapım ortaya çıkacakmış bir görünse de dikkat! Bu filmdeki mizahı çocukların anlaması biraz zor.

Filmin IMDb Puanı7,9


Ahlat Ağacı2018’de izlenebilecek en iyi Türk filmi Ahlat Ağacı. Nuri Bilge Ceylan’ın yönettiği film Cannes’da Altın Palmiye ödülüne aday gösterildi ve ayakta dakikalarca ayakta alkışlandı ama malesef bu kez ödülü alamadı. 3 saatlik bu uzun dramayı sonuna kadar sabırla izlemenizi tavsiye ederim. Edebiyata düşkün genç bir adam yazdığı Ahlat Ağacı adlı kitabı bastırmak için paraya ihtiyaç duyar ama işsiz olduğu için bu pek de mümkün değildir. Çıkış yolu bulabilmek için memleketine döner. Çevresiyle, ailesiyle özellikle de babasıyla çatışmalar yaşar. Sadece hikayesi ya da o hikayedeki karakterleriyle değil görüntüleriyle de dolu dolu izleyiciyle konuşan bir film Ahlat Ağacı. Üstelik izledikten sonra kolay kolay unutamayacağınız türden.

Filmin IMDb Puanı8,1

2018 yılında izlemek isteyip de izleyemediği A Star is Born, Bohemian Rhapsody ve First Man filmleri de Barış Özcan’ın listesindeki filmler…

FilmOku.Com’a ait tüm film önerileri ve öneri listelerine erişmek için lütfen Google’da alttaki aramayı yapın. Listede yer alması gerektiğini düşündüğünüz filmleri alttaki yorum kısmında belirtebilir, yazıyı sosyal medya sayfalarınızda paylaşarak bizlere destek olabilirsiniz.
Film tavsiyeleri filmoku Google araması

Film önerileri için FilmOku.Com’u takip etmeyi unutmayın.

Bir önceki değerlendirme yazımız olan Ekşi Sözlük Yazarlarının Film Önerileri okumanızı öneririz.

3 thoughts on “Barış Özcan’ın Film Önerileri

 • 30 Ekim 2019 tarihinde, saat 02:27
  Permalink

  Barış Özcan’ın film önerileri gayet güzel. Bir çoğunu daha önce izlemiştim, izlemediklerim ise pek ilgimi çekmedi açıkçası. İçerindeki en acayip film ise bence Yok Oluş zira filmi anlamak için oldukça çaba sarf etmek gerekiyor. Çok ağır bir bilim kurgu yapısı var.

  Yanıtla
  • 2 Kasım 2019 tarihinde, saat 02:55
   Permalink

   Barış Özcan in gerek videoları gerek araştırmaları çok basarili ayrıca film önerilerininde zevkinize yakışacağını düşünüyorum çünkü her türden güzel yapımı bizler için seçiyor ve bize öneriyor ben 1 kere bile olsun izlemenizi tavsiye ediyorum pişman olmazsınız

   Yanıtla
  • 21 Kasım 2019 tarihinde, saat 06:52
   Permalink

   Filmi anlayamıyoruz. Çünkü yönetmen kitabındaki önemli kısımları filmin içine koymamış.

   Filmde bir çok konu izah edilmemiş. Filmde boşluklar oluşmuş.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir