Ramazan Ayı’nda İzlenecek Filmler

Ramazan Ayı'nda İzlenecek Filmler

Ramazan Ayı'nda İzlenecek FilmlerDini duyguların en yoğun yaşandığı mübarek ramazan ayında dini duygulara hitap eden ve bir yandan da dini bilgilerin arttırılması konusunda da destekleyici nitelikte olan pek çok sinema filmi bulunuyor. İslami yönüyle zengin olan ve diğer zamanlarla kıyaslandığında daha yoğun yaşanan duygulara eşlik edebilen bu filmleri, Ramazan ayının faziletine çok daha uygun olabiliyor.

Ramazan ayında izlenebilecek filmler listesinin paylaşıldığı bu listede 7’den 70’e herkesin izleyebileceği İslami filmler ve Türk kültürünü yansıtan, içimizi ısıtan filmler de yer alıyor. Filmler hakkında detaylı bilgi almak için film afişlerine tıklamanız yeterli…

  1. Çağrı – İslamiyetin Doğuşu (1976)
  2. Hz. Muhammed: Allah’ın Elçisi (2015)
  3. Hz. Süleyman’ın Krallığı(2010)
  4. Yunus Emre: Aşkın Sesi (2014)
  5. Çöl Aslanı: Ömer Muhtar (1980)
  6. Tosun Paşa (1976)
  7. Şaban oğlu Şaban (1977)
  8. Köyden İndim Şehire (1974)
  9. Salak Milyoner (1974)
  10. Süt Kardeşler (1976)

 

1- Çağrı – İslamiyetin Doğuşu (1976)
 Ramazan Ayı'nda İzlenecek Filmler 1

 Ramazan Ayı'nda İzlenecek Filmler 1İslamiyet’in doğuşu ve yayılışı hakkında yayınlanmış en büyük yapım olarak şüphesiz akla gelen ilk film olan “Çağrı”, 1976 yılında vizyona girdi. Vefatına kısa bir süre kala İslamiyet’i seçtiği söylenen dünyaca ünlü aktörAnthony Quinn’i tüm İslam alemine sevdiren bu harika filmin yayınlandığı ilk yılda farklı oyuncu kadrosuyla bir kopyası daha yayınlandı. Yönetmeninden yapımcısına herkesin aynı görevi üstlendiği bu ikinci yapımda değişen yalnızca oyuncu kadrosu oldu. Ülkemizde bir dönem Ramazan aylarında iftar öncesi kısa bölümler halinde dizi şeklinde de yayınlanan ancak her haliyle herkes tarafından izlenen film, kalitesiyle de içinde taşıdığı mesajlarıyla da coşkusuyla da her zaman bu tür listelerde ilk sıralarda yer alacaktır.

 
 

2- Hz. Muhammed: Allah’ın Elçisi (2015)
 Ramazan Ayı'nda İzlenecek Filmler 2Peygamber Efendimiz (SAV)’in doğumunu konu alan ve 2015 yılında yayınlanan film, yayınlandığı günlerde bazı İslam bilginleri tarafından eleştirilmiş olsa da ülkemizde özellikle Ramazan ayında sık sık yayınlanan filmler arasında yer almakta. Rakibi olarak görünen Çağrı’yla kıyaslandığında yapım kalitesi olarak çok gerilerde olan film, Ramazan ayı boyunca izlenebilecek islami filmler arasında yer alıyor.

Filmin eleştirilmesindeki temel nedenin bir İran yapımı olmasından kaynaklandığını belirtmek gerek…

 
 

3- Hz. Süleyman’ın Krallığı(2010)
 Ramazan Ayı'nda İzlenecek Filmler 3

 Ramazan Ayı'nda İzlenecek Filmler 3Kral ve Peygamber olan Hz. Süleyman’ın, nasıl iyi bir kul ve iyi bir kral olabileceğine dair Allah’a olan yakarışlarını konu alan 2010 yılı yapımı bir film.

 
 
 
 
 
 

4- Yunus Emre: Aşkın Sesi (2014)
 Ramazan Ayı'nda İzlenecek Filmler 4Moğol istilasından kaçan muhlis bir Anadolu gencinin Allah’ı ve aşkı bulmak üzere çıktığı hikayeyi, Yunus Emre’nin hikayesini anlatan güzel bir film Yunus Emre: Aşkın Sesi. Fetih 1453 filminde Fatih’i canlandıran Devrim Evin ve Altan Erkekli’nin kadrosunda yer aldığı film 2014 yılında yayınlandı.

 
 
 
 

5- Somuncu Baba: Aşkın Sırrı (2016)
 Ramazan Ayı'nda İzlenecek Filmler 5

Aksaray’da yaşamış ve hayatını Allah yoluna adamış Derviş Somuncu Baba’nın ibretlik ve feyz alınacak hayat hikayesinin anlatıldığı, Ramazan’da izlenebilecek en iyi ve yeni filmlerden biri. İzlerken büyük keyif alacağınız, oyuncu kadrosu da oldukça zengin bir film.

 
 
 
 

6- Süt Kardeşler (1974)
 Ramazan Ayı'nda İzlenecek Filmler 6Osmanlı Donanması’nda görev yapan Şaban, Bayram ve Ramazan’ın izinli oldukları dönemde başlarından geçen şahane olayları anlatan, her bir sahnesini ezberlemiş olmamıza rağmen her defasında büyük keyifle izlediğimiz ve içinde hiçbir kötülük barındırmayan mükemmel bir film.

 
 
 
 

7- Tosun Paşa (1976)
 Ramazan Ayı'nda İzlenecek Filmler 719. yüzyılda İskenderiye’de yaşayan Tellioğulları ve Seferoğulları ailelerinin, çok kıymetli gördükleri Yeşil Vadi’yi ellerine geçirebilmek adına verdikleri güldürü dolu mücadeleyi anlatan, sımsıcak bir film.

 
 
 
 

8- Şaban oğlu Şaban (1977)
 Ramazan Ayı'nda İzlenecek Filmler 8Osmanlı Ordusu’nda görevli komutan Hüsamettin ve çok da akıllı sayılmayan emir eri Şaban’ın birlikte oldukları ve bir türlü ayrılamadıkları süreçte başlarından geçen komik olayların anlatıldığı, Türk sinemasının en güzel filmleri arasında sayılabilecek bir film. Her defasında huzurla izlenebilen mükemmel yapımlardan biri.

 
 
 
 

9- Salak Milyoner (1974)
 Ramazan Ayı'nda İzlenecek Filmler 9Babalarının vefatının ardından ellerine geçen hazine haritasının peşinde düşerek Kayseri’den İstanbul’a kadar giden 4 erkek kardeşin eğlenceli hikayesini anlatıyor film. Metin Akpınar, Zeki Alasya, Kemal Sunal ve Halit Akçatepe’nin kadrosunda yer aldığı her anı komik ve huzur dolu filmlerimizden biri.

 
 
 
 

10- Köyden İndim Şehire (1974)
 Ramazan Ayı'nda İzlenecek Filmler 10Salak Milyoner filminin devamı niteliğinde de sayılabilecek, Kayserili 4 kardeşin bu kez Ankara’da başlarından geçen olayların konu alındığı, ilk filmdeki 4 mükemmel oyuncunun yanında rahmetli Tekin Akmansoy’un da kadrosunda yer aldığı film.

Bir önceki değerlendirme yazımız olan Beyin Yakan Filmler okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir