Açlık Oyunları

 Açlık Oyunları - Film Tavsiye Yazısı Kapak Fotoğrafı

 Açlık Oyunları - Film Tavsiye Yazısı Kapak FotoğrafıHakkı yenilip ezilmiş bir topluluğun kendilerine çizilmiş kaderi kabullenmeyip otoriteye karşı baş kaldırısını konu alan harika bir seri film dizisi Açlık Oyunları.

Suzanne Collins’in çok satılan kitabından beyaz perdeye uyarlanarak ilk olarak 2012 yılında Açlık Oyunları adıyla vizyona giren film daha sonra 2013 yılında Açlık Oyunları: Ateşi Yakalamak, 2014 yılında Açlık Oyunları: Alaycı Kuş – Bölüm 1 ve 2015 yılında Açlık Oyunları: Alaycı Kuş – Bölüm 2 isimleriyle yeniden beyaz perdede yerini aldı… Aslında her ne kadar 4 seferde yayınlanmış olsa da Açlık Oyunları serisini 3.sü çok uzun olduğundan iki bölüme ayrılmış toplam 3 film olarak görmek gerekiyor…

Ayrıca filmdeki müthiş performansı ve esinlenilen kitabın dünya genelindeki popülerliği sayesinde bu film sinema dünyasına Jennifer Lawrance markasını da kazandırıyor.

Bambaşka bir dünyada Panem isimli bir ülke her biri kendi numarasıyla anılan 13 küçük şehir ve bir başkentten oluşur… Mıntıka olarak adlandırılan şehirlerde yaşayan, yalnızca kendilerine verildiği kadarıyla yetinmek zorunda kalan insanlar, emeklerinin ve hayatlarının sömürülmesine karşı bir isyan çıkararak iç savaş başlatırlar. 13 mıntıkanın bir araya gelmesiyle başkent Capitol’e karşı başlatılan savaş yıllar boyunca devam eder ancak gücü elinde tutan Capitol’ün zaferiyle sonlanır.

 Açlık Oyunları - 1. Film Film Afişi

 Açlık Oyunları - 1. Film Film AfişiBüyük bir lüks içinde yaşayan ve yaşlı Başkan Snow tarafından yönetilen Capitol, ceza olarak bu 13 mıntıkadan 13.sünü düzenlediği bombardımanla harita üzerinden siler… Yine ceza olarak kalan 12 mıntıkadan 12-18 yaşları arası bir kız ve bir erkek çocuğu alarak teknolojik bir arenada tek bir galibin çıkacağı “Açlık Oyunları” adlı ölümüne bir savaşa zorlar. “Açlık Oyunları” için mıntıkalardan alınan çocuklar Haraç olarak adlandırılırlar.

Kömür madenlerinin bulunduğu bölgede yer alan ve madencilik yapan 12. Mıntıka’nın bir ferdi olan Katniss Everdeen, babasının vefatının ardından ailesinin geçimi için ormanda ok ve yayıyla avcılık yapmaktadır. Tek geçim kaynakları avladıkları hayvanlar olduğundan üzerinde yoğunlaştığı okçuluk konusunda büyük bir usta olan Katniss, bu büyük yeteneğinin hayatını kurtaracağından habersizdir… 74. Açlık Oyunları’nın zamanı geldiğinde Capitol’den gelen Oyunkurucular, 12. Mıntıka’dan bir kız ve bir erkeği kura ile alırlar. Kurada kardeşinin adının çıkması üzerine onun yerine gönüllü olan Katniss, oyunlara hazırlanması için Capitol’de bulunan özel eğitim ve yaşam alanına götürülür.

12 mıntıkadan kimisi büyük yeteneklere sahip kimisi tamamen zayıf halka olan 24 haracın ölümüne mücadelesi, içten içe yoksulluğun isyanını yaşayan Katniss için bardağı taşıran son bir damla olur. Hayatta kalmak için öldürme zorunluluğunu kabul etmeyen; Capitol’ün ve Başkan Snow’un keyfi için elini kana bulamak istemeyen Katniss planlanan tüm senaryoların dışına çıkılmasına neden olur ve aynı mıntıkadan katıldığı Peeta ile birlikte arenadan sağ olarak kurtulur… Ancak kurtuluşu ve kurtuluş hikayesi Capitol ve Başkan Snow için rahatsızlık sebebi olurken, sefalet içinde yaşayan mıntıkalar için ise umut ışığı olur.

 Açlık Oyunları - 2. Film Film Afişi Katıldığı 74. Açlık Oyunları’nda elde ettiği birincilikle Capitol sakinleri dahil kendini herkese sevdiren ancak mıntıkalardaki insanlar için umut ışığı olduğu için otorite sahipleri tarafından nefret edilen isim haline gelen Katniss Everdeen, başarı hikayesini anlatması ve umutlanan insanlar arasında başlayan isyan kıvılcımını söndürmesi amacıyla 12 mıntıkayı da kapsayan bir turneye çıkarılır. Her ne kadar insanları sakinleştirmesi için görevlendirilmiş olsa da Katniss’in gördüğü manzaralar karşısında yaptığı konuşmalar uğradığı Mıntıka’lardaki ateşi daha da körükler.

Capitol, artan isyan hareketlerini bastırmak ve Katniss ile başlayan hareketi; Katniss’i öldürerek son vermek niyetiyle 3. çeyrek asırlık dilimi sebebiyle 75. yılında yalnızca yaşayan galiplerin katıldığı özel bir Açlık Oyunu düzenlemeye karar verir.

Tüm mıntıkalardan toplanmış yetenekli ve hırslı galiplerden oluşan haraçların yeniden arenaya toplanacağı kararı hem galiplerde hem mıntıkalarda hem de Capitol’un halkında hayal kırıklığı ve huzursuzluklara neden olur. Ancak tüm itirazlara rağmen Katniss ve Peeta ikilisi 74. Açlık Oyunları galipleri olarak diğer galiplerle birlikte kendilerini yeniden arenada bulurlar… Bu kez amaç hayatta kalmak değil, Mıntıklarda gözlemledikleri ve çığ gibi büyüyen isyan ateşini gizliden gizliye planladıkları yollarla arenaya da dahil etmektir.

 Açlık Oyunları - 3. Film Film Afişi

 Açlık Oyunları - 3. Film Film Afişi2. kez katıldığı Açlık Oyunları’nda yarattığı isyan ile sağ salim kurtulan ve gizlice yer altında büyüyen 13. Mıntıka tarafından diğer sağ kalan galiplerle birlikte arenadan kurtarılan Katniss, tüm mıntıkalardaki insanlar için büyük bir sembol isim haline gelir. Başkan Snow’a ve masum insanların hayatına sebep oldukları için Capitol’e karşı büyük bir öfke duyan Katniss, özgürlük mücadelesinde gerek çatışmalarda gerek hazırlanan propaganda filmlerinde yer alarak isyanın yayılmasına ve alevlenmesine katkı sağlar.

13. Mıntıka’nın ve isyanın lideri Başkan Coin önderdliğinde toplanan diğer mıntıkalar Capitol’e karşı savaşı başlatır… Capitol’un gerek teknolojik gücü gerekse de gaddarlığı karşısında ağır darbeler almalarına rağmen kaybedecek bir şeyi olmayan insanların verdiği mücadele, isyana karşı kayıtsız kalanları da tarafına çekmeye başlar. Alaycı Kuş olarak bilinen ve isyanın yüzü olan Katniss bu büyük isyanın içinde büyük bir yangındaki ilk ancak küçük bir kıvılcım olarak kalır.

Kasıtlı olarak geri planda bırakılmasından rahatsız olan Katniss ve beraberindekiler, 13. Mıntıka başkanı Alma Coin’in gizli planlar içinde olduğunu düşünerek tedbir olarak kendi içlerinde de bir örgütlenme içine girerler.
 Açlık Oyunları - 4. Film Film Afişiİsyanın ancak Katniss’in ön cephede bulunması ve hatta Capitol başkanı Snow’un öldürülmesiyle başarılı olabileceğini düşünenler, Katniss’i gizlice cepheye gönderirler ve orada Katniss için güçlü bir ekip oluşturulur.

Capitol’ün sınırlarına dayanan savaşı gizlice aşarak Capitol merkezindeki başkanlık sarayına ulaşmaya çalışan Katniss ve beraberindekiler kendilerini, Başkan Snow’un oyunkuruculara gizlice hazırlattığı büyük bir arenanın içinde bulurlar. Bu tuzaklarla dolu ölümcül arenadan sağ kurtulmak için verilen büyük mücadelenin yanında mıntıkalar ve Capitol askerleri arasında yaşanan savaş ve psikolojik oyunlar her ne kadar süreci zorlaştırıp uzatsa da ölümü göze almış mıntıka halkları nihayetinde Başkan Snow’un sonunu getirirler.

Uzun ve kanlı savaş sırasında Capitol’ün gaddarlıkları karşısında yüzlerce can kaybeden, zaman zaman korkup zaman zaman öfkeyle daha da diri bir şekilde ayağa kalkan halk; yaşanan katliamlardaki politik hamleleri de zamanla fark ederler. Bu uyanış isyanın öncülerinden 13. Mıntıka başkanı Alma Coin’in gizli planları sebebiyle yaptığı katliamların da anlaşılmasını sağlar… Başkan Alma Coin’in sonu da Başkan Snow’unkiyle benzer olacaktır…

Panem halkı için umudun, cesaretin ve eşitlik mücadelesinin simgesi olarak görünen Alaycı Kuş Katniss Everdeen, her şey sona erdiğinde 12. Mıntıka’daki galipler köyüne geri döner… Panem halkına eşitliği ve insanca yaşama fırsatı sunarak, geçmişte yaşadıklarının psikolojik acısıyla hayatına devam eder.

Sinemaseverler için müthiş bir seri olan, yapım kalitesi ve oyunculuk performanslarıyla ilgili konularda çekilmiş benzerleriyle büyük farkları olan harika bir seri Açlık Oyunları… Sinema dünyasına kazandırdığı bir çok genç yüz ve en önemlisi Jennifer Lawrence’ı kazandırmış olması apayrı bir başarı film için…

Serinin çeşitli kategorilerde tam 93 ödülü ve 2.9 milyar dolar hasılatı olduğunu bilgisini paylaşmak ne kadar büyük bir yapım ve kalitenin söz konusu olduğunu anlatmakta yardımı olacaktır.

4 filmin ortalama IMDB puanı ise tam olarak 7.

Kadrosundaki Jason Momoa gibi isimlerle dikkat çeken Conan hakkında bilgi almak ve Conan izlemek için tıklayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir