Yedi

Yedi Film Afişi

Yedi Film AfişiMorgan Freeman ve Brad Pitt’in baş rollerinde yer aldığı gerilim dolu harika bir polisiye filmi Yedi.

Biri mesleğinin başında diğeri ise emekliliğine sayılı günler kalmış olan iki dedektif Mills ve Somerset, Somerset’in emekliliği sebebiyle görev devir teslimi için kısa süreliğine birlikte çalışmalıdırlar. Mills’in heyecanlı ve öfkeli tavırları, kariyerinde sonlara gelmiş Somerset ile iyi bir başlangıç yapmalarını engeller. Birlikteliklerinin ilk günlerinde art arda işlenen cinayetleri çözme yolunda harcadıkları ortak mesai ikiliyi birbirlerine yakınlaştırır ve gizemli seri cinayetlerin çözümü için fırsat yaratır.

Birbirini takip eden günlerde işlenen cinayetleri araştıran ikili, katilin izlediği yolu ve ardında bıraktığı mesajları inceleyip sonunda cinayetlerin ardında Hristiyanlık için 7 şeytana atfedilmiş 7 büyük günah olarak kabul edilen hata ve kusurun olduğunu fark ederler.

1. Pride: Kibir, kendini beğenmişlik (Lucifer’e atfedilmiştir)
2. Greed: Açgözlülük (Mammon’a atfedilmiştir)
3. Lust: Şehvet düşkünlüğü (Asmodeus’a atfedilmiştir)
4. Envy: Kıskançlık, hasetlik (Leviathan’a atfedilmiştir)
5. Gluttony: Oburluk (Beelzebub’a atfedilmiştir)
6. Wrath: Öfke, yıkıcılık, (Behemoth’a atfedilmiştir)
7. Sloth: Tembellik, miskinlik (Belphegor’a atfedilmiştir)

Cinayet sebeplerini bulabilen ancak insanların günah dolu yaşamları sebebiyle sıradakinin kim olduğu ya da cinayetin nerede işleneceğine dair bir ip ucu bulamayan, seri katilin önünü kesmek için hiçbir yol ikili, sonunda seri katilin kendiliğinden ortaya çıkmasıyla daha büyük bir krizin içine düşerler.

Olayların kurgusu, filmin akışı ve oyuncu performansları çok çok iyi. 1995 yılı yapımı olan ve hala büyük beğeniyle izlenilen polisiye filmleri arasında yer alan Yedi, IMDb’de en beğenilen ilk 50 film arasında yer alıyor.

Yayınlanan polisiye filmler 2019’da ve geçmiş yakın yıllarda çok fazla beğeni toplayamadığından polisiye film önerileri arayanlar için Yedi’yi tavsiye edebilirim.

Filmin IMDb Puanı

Filmin IMDb Puanı8,6

*Alıntı içerik orijinal sahibi ekşisözlük yazarı isnetus

Kadrosundaki Bernard Hill, Billy Boyd ve Cate Blanchett gibi isimlerle dikkat çeken Yüzüklerin Efendisi hakkında bilgi almak ve Yüzüklerin Efendisi izlemek için tıklayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir