Yıldız Savaşları: Jedi’ın Dönüşü (1983)

Yıldız Savaşları: Jedi'ın Dönüşü

Yıldız Savaşları: Jedi'ın DönüşüUzun zaman önce, çok çok uzak bir galakside kötülerin hüküm sürdüğü imparatorluğa karşı asilerin başlattığı ayaklanmadaki ilk saldırıyı asiler kazanır ve devamında imparatorluğun ölümcül silahı olan “Ölüm Yıldızı” yok edilir. Yaşadığı hezimetin ardından İmparator ve emrindeki Darth Vader, asilere üst üste saldırılar düzenler… Güçlerinin farkına varan Luke Skywalker önderliğindeki özgürlükçü asiler, karanlık imparator ve Lord Vader’a sürekli hezimet yaşatır. Ancak bu sırada Luke’un en yakın arkadaşı Han Solo, gangster Jabba’nın eline düşer. Luke ve arkadaşları Solo’yu kurtarmaya çalışırken Karanlık İmparator ve Lord Vader’ın yeni bir “Ölüm Yıldızı” tasarladığından habersizdir. Eskisinden çok daha güçlü ve ölümcül bir şekilde hazırlanan yeni “Ölüm Yıldızı”nın varlığını öğrendiklerinde ise başları büyük beladadır…

Luke Skywalker, bir Jedi olmanın verdiği güç ve sorumlulukla masum canlıların hakları ve yaşamları için savaşırken serinin bu filminde bir kez daha Darth Vader ile karşılaşıyor. Hem de çok şaşırtıcı ve sarsıcı bilgilerle birlikte. Skywalker’ın karşısına çıkan ve onu kendi safına çekmek isteyen Lord Vader ise genç Jedi’ı alt edebilmek için Karanlık İmparator’dan yardım almaktan çekinmiyor.

Luke Skywalker ve Darth Vader arasındaki kapışma haricinde -o da son bölümünü oluşturuyor- filmde izleyiciyi doyuracak aksiyon yok. Hatta insanın içine rahatlık ve huzur veren sevimlilikleriyle pufuduk ayıcıklar dolu üçüncü filmde… Teknolojik gelişmelerle birlikte efektler daha da bir güzelleşirken oyuncuların performanslarında da iyiden iyiye bir gelişme söz konusu.

Ve son olarak; Yıldız Savaşları: İmparator (1980)‘da dikkatimi çeken bir şeyi paylaşmak istiyorum. LOST dizisinde vurdum duymaz ve serseri tavırlı James Ford (Sawyer)’ı canlandıran Josh Holloway, Yıldız Savaşları’nın çok iyi bir izleyicisi olsa gerek. Sawyer karakterinde gösterdiği tüm jest ve mimikler, Harrison Ford’un canlandırdığı Han Solo’da da rahatlıkla görülmekte. Josh Holloway iyi bir örnek seçmiş kendisine.

Kadrosundaki Carrie Fisher, Harrison Ford ve Mark Hamill gibi isimlerle dikkat çeken Yıldız Savaşları: İmparator (1980) hakkında bilgi almak ve Yıldız Savaşları: İmparator (1980) izlemek için tıklayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir