Yıldız Savaşları: Yeni Bir Umut (1977)

Yıldız Savaşları - Yeni Bir Umut

Yıldız Savaşları - Yeni Bir UmutUzun zaman önce, çok çok uzak bir galakside kötülerin hüküm sürdüğü imparatorluğa karşı asilerin başlattığı ayaklanmadaki ilk saldırıyı asiler kazanır ve çarpışma esnasında imparatorluğun ölümcül silahı “Ölüm Yıldızı” hakkında çok önemli bir bilgiyi ele geçirirler. Bu sırada kendi gezegeninde amcasıyla birlikte çiftçilik yapan Luke Skywalker (Mark Hamill), babasının yakın arkadaşı olan usta savaşçı Obi-Wan Kenobi’nin cesaretlendirmesiyle bu savaşa katılır. Kaçakçılık işleriyle ilgilenen iyi ancak kanunsuz bir adam olan Han Solo (Harrison Ford)’nun yardımıyla Luke Skywalker’ın ilk görevi, imparatorluğun eline esir düşen Prenses Leia Organa (Carrie Fisher)’yı esaretten kurtarıp “Ölüm Yıldızı”nın sonunu getirecek olan planı asilerin üssü olan gezegene götürmektir.

Başrollerinde Mark Hamill, Harrison Ford ve Carrie Fisher’ın yer aldığı, 1977 yapımı olan Yıldız Savaşları, kendi zamanında yapılmış en büyük ve en farklı yapımlardan biri olmasıyla sinema tarihine geçmiş ve kendisine çok büyük bir hayran kitlesi oluşturarak bir fenomen haline gelmiştir. O dönem sineması ve imkanları hakkında çok fazla bir bilgiye sahip olmadığımızdan filmi övme ya da yerme gibi bir yola girmeden, sahip olduğu hayran kitlesine bakarak ancak saygı göstermemiz gerek.

Ancak günümüz şartlarıyla değerlendirmek ne kadar yanlış olursa olsun şunu da söylemek gerek. Bu film aynı konu ve oyuncularla bugün yapılmış olsa, 2 saatlik uzun bir fiyasko olarak adlandırılırdı.

Kadrosundaki Ben Kingsley ve Joseph Gordon-Levitt gibi isimlerle dikkat çeken Tehlikeli Yürüyüş hakkında bilgi almak ve Tehlikeli Yürüyüş izlemek için tıklayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir