Yüzüklerin Efendisi

Yüzüklerin Efendisi

Yüzüklerin Efendisi2004 yılında en iyi film Oscar ödülünü kazanan film Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü’nün de dahil olduğu Yüzüklerin Efendisi üçlemesi… İngiliz edebiyatçı Tolkien’in eserlerini sinemaya uyarlayarak izleyiciye bambaşka bir dünyanın kapılarını açan Peter Jackson’ın mükemmel üçlemesi…

Üç filmden oluşan serinin birinci filmi Yüzük Kardeşliği, ikinci filmi İki Kule ve üçüncü filmi Kralın Dönüşü isimlerini taşıyor.

Yaşadığımız evrenden bağımsız bir evrenin, Eru İluvatar adında başka bir yaratıcının, Arda adında bir dünyanın ve farklı canlı türlerinin varlığını kabullenmek, hikayenin anlaşılabilirliği için ilk şart… Hikayenin çok derin, filmden öncesini ve daha kapsamlı yanlarını bir kenara bırakıp öncelikle yeryüzündeki varlıkların tanıtımını yapmak gerek.

Yüzüklerin Efendisi - Elfler

Yüzüklerin Efendisi - Elfler

Elfler; zarif ve zeki canlılardır. İlgilendikleri her konuda kendilerine bahşedilen üstün yeteneklere sahip ve yaratıcı İluvatar’dan aldıkları özel güçlerle bezenmişlerdir. Anayurtlarından ayrı olarak Orta Dünya’da geçici bir yaşam sürmekte ve öldürülmedikleri sürece sonsuz bir yaşam sürmektedirler…

İnsanlar; bir sınav için dünyaya gelmiş olan ve bildiğimiz tüm insani özelliklere; yetenek, zaaf, hırs ve duygulara sahip olan canlılardır. İki büyük krallık tarafından yönetilirler. Birincisi, ilk ve en büyük krallık olan Gondor Krallığı, ikincisi ise Rohan Krallığıdır.

Yüzüklerin Efendisi - Cüceler

Cüceler; kadın ve erkeklerinin tamamen aynı şekilde göründüğü, kibirli ancak madencilik konusunda üstün yeteneklere sahip öfkeli bir ırktır. Madenlere olan düşkünlükleri sebebiyle dağlara açtıkları büyük madenlerde krallıklar kurmuşlar ve yaşantılarını yeraltında sürdürmektedirler.

Hobbitler; küçük birer insan görünümünde olan büyük kulaklı ve büyük ayaklı canlılardır. Orta Dünya’da Shire adı verilen küçük bir bölgede; dış dünyadan, tehditlerden ve hırslardan uzak kalarak sakin bir yaşam sürerler.

Yüzüklerin Efendisi - Orclar

Yüzüklerin Efendisi - Orclar

Orclar; kirli, çelimsiz, zeki olmayan ve yetenekleri de sınırlı varlıklardır. Çeşitli alt soyları ve türleri bulunan Orclar sayılarının fazlalığına rağmen esir hayatı sürmektedirler.

Büyücüler; insan olarak doğan ancak kendilerine bahşedilen yeteneklerini geliştirip iyiliğe olan bağlılıklarını güçlü tuttukça güçlerini arttırarak yaşamlarını sürdüren canlılardır. Kabiliyetlerine göre adlandırılırlar.

Yüzüklerin Efendisi - Yüzük

Çok büyük büyü güçlerine sahip olan ve gücünü ilk yaratılanlardan olan Melkor’dan alan büyücü Sauron, Orta Dünya’yı karanlığa hapsetmek ve kötülüğü egemen kılmak için yaşayan tüm ırkların krallarına ve önde gelenlerine büyü ile güçlendirilmiş yüzükler armağan eder. Hepsi birbirinden zarif ve kendine has gücü olan yüzüklerin gizlediği bir yanı vardır. Bu yüzükler, Sauron’un sahip olduğu tek bir yüzüğe bağlıdır. İnsanlar, cüceler ve elf kralları; parmaklarındaki yüzüklerle Tek Yüzük’e yani Sauron’un gücüne güç katarlar…

Yüzüklerin Efendisi

Sauron ve Tek Yüzük’e karşı koymayı başaranlar arasında Orta Dünya’nın özgürlüğü için yüzyıllarca süren savaşların sonunda; büyük ittifak ordusunun komutanı, Gondor krallığının kralı İsildur, Sauronla karşı karşıya gelir ve yüzüğü Sauron’un parmağından ayırmayı başarır. İyiliğe olan bağı tamamen bitmiş olan Sauron, yüzükle olan bağı da koptuğunda küllere dönüşür ancak yüzüğün varlığını koruması Sauron’un da ruhunun yaşamasını sağlar.

Sauron’dan yüzüğü alan muzaffer kral İsildur, büyülü yüzüğün etkisine girer ve onu yok etmek yerine kullanmaya çalışır… Sauron’un ruhunu canlı tutan ve Sauron’a hizmet etmek için yaratılmış olan yüzük, İsildur’un ölümüne neden olur ve Sauron yeniden güçlenene kadar Orta Dünya üzerinde, karanlıklarda gizlenmeye başlar. Gollum adında insansı bir canlı tarafından ele geçirilir ve özel gücüyle Gollum’a çok uzun bir yaşam sunarak yıllarca sahibi Sauron’un güçlenmesini bekler.

Aradan yüzyıllar geçer… Sauron eski gücünü topladığında yüzük sahibine ulaşmak için yeni bir taşıyıcı aramaya başlar ancak hiç hesaba katmadığı bir şekilde gezgin ve maceraperest bir Hobbit olan Bilbo Baggins’in eline geçer.

Yüzüklerin Efendisi - Gandalf ve Bilbo

Sauron’un ordularını toplamaya başlaması ve Orta Dünya’da çıkan huzursuzluklar, büyücü Gri Gandalf’ın dikkatini çeker. Gandalf, yüzüğün yakın dostu Bilbo’da yıllardır beklemede olduğunu farkettiğinde yüzüğü ve Bilbo’nun yeğeni Frodo’yu 3 yakın Hobbit arkadaşıyla birlikte Elfler’in Orta Dünya’daki en büyük krallığı olan Ayrıkvadi’ye gönderir.

Tüm Orta Dünya’nın kaderiyle ilgili bir karar alınacağından Ayrıkvadi’nin önderi Elrond, Orta Dünya halklarından temsilciler çağırarak Tek Yüzüğün akıbeti hakkında ortak bir karar alınmasını ister.

Ayrıkvadi’de kurulan meclise, insanları temsilen Gondor krallığına ve tahta vekalet eden Denethor’un oğlu Boramir, cüceleri temsilen cüce prensi Gimli, orman elflerinin prensi Legolas, Gandalf ve 3 hobbit arkadaşıyla birlikte yüzük taşıyıcısı Frodo ve Frodo’nun Ayrıkvadi’ye yolculuğu sırasında karşılaşıp yardımını aldığı Gondorlu bir savaşçı olan Aragorn katılır. Aragorn, yüzüğü Sauron’un parmağından ayıran Gondor kralı İsildur’un soyundan geldiğinden toplantıya kabul edilir.

Elrond’un önderliğinde kurulan mecliste, İsildur’un yaptığının aksine yüzüğü yok etme kararı alınır ancak yüzük sadece ateşinde dövüldüğü Hüküm Dağı adındaki yanardağ ateşinde yok edilebilecektir. Hüküm Dağı ise Sauron’un hükmettiği Mordor topraklarında bulunmaktadır.

Yüzüklerin Efendisi - Yüzük Kardeşliği

Yüzüğü ve yüzük taşıyıcısını sağ salim Mordor’a ulaştırmak için Boramir, Aragorn, Gimli, Legolas, Gandalf, Frodo, Sam, Pippin ve Merry’den oluşan 8 kişilik Yüzük Kardeşliği kurulur ve ekip yola çıkar…

Sauron’un gücünden ve ordularından haberdar olan Gandalf’ın önderliğindeki ekip bildikleri gizli yollardan Mordor’a yaklaşmaya çalışırken henüz karşılaştıkları ilk ve büyük tehlikede eski dünyadan gelen ateş hizmetkarı Baldron ile karşılaşır. Baldron’a karşı koyamayacaklarını bilen Gandalf, arkadaşlarını korurken derin bir uçuruma düşer. Gandalf’ı kaybetmenin etkisinde olan ekip çok zaman geçmeden Boramir’i de kaybeder. Bu sırada Merry ve Pippin esir düşerken Frodo ve Sam ekipten ayrılarak başlarının çaresine bakmak zorunda kalırlar. Aragorn, Gimli ve Legolas üçlüsü ise esir düşen arkadaşlarını kurtarmak için düşman ordusunun peşine düşerler.

Kaçırılan Hobbit dostlarının peşine düşen Aragorn, Legolas ve Gimli üçlüsü, güvendikleri bir müttefiklerinin ihanetiyle yüzleşirler. Yeryüzündeki en güçlü insan büyücü olan Ak Saruman, Sauron’un tarafına geçmiş ve yetiştirdiği üstün güçlü orclarla Sauron’a destek vermeye başlamıştır… Dostlarının izini süren üçlü, Saruman’ın büyü gücünden etkilenmiş olan Rohan Krallığı topraklarında hiç beklemedikleri bir sürprizle karşılaşırlar. Moria madenlerinde Baldron’a karşı savaşırken uçurumdan düşen Gri Gandalf, Baldron’u alt ederek mükafatlandırılmış ve Ak Gandalf olarak Orta Dünya’ya geri dönmüştür.

Yeniden Gandalf’ın önderliğinde toplanan üç dost, Rohan Kralı Theoden’i Saruman’ın büyüsünden kurtararak Rohan halkını Saruman ordularından korumak için Miğfer Dibi adındaki büyük bir kaleye götürür.

Bu sırada yüzüğü Mordor’daki Hüküm Dağı’na götürmeye çalışan Frodo ve Sam, yolculukları sırasında yüzüğü yüz yıllarca taşıyıp saklamış olan Gollum’la karşılaşırlar. Gollum, yüzüğü yok etmeleri konusunda Frodo ve Sam’e söz verse de yıllarca taşımız olduğu yüzüğün etkisiyle onu yeniden ele geçirebilmenin planlarını yapar…

Yüzüklerin Efendisi - Saruman ve Theoden

Saruman’ın orduları tarafından kuşatılan Miğfer Dibi’nde sıkışığ kalan Rohan halkı günlerce sürdürdükleri efsanevi savunmayı yavaş yavaş kaybederken, Rohan atlı ordusu çok uzaklardan gelerek Saruman ordularını bertaraf eder. Kral Theoden’den çok Aragorn’un önderlik ettiği Rohan ordusu, Saruman’ı yok oluşun eşiğine getirirken Sauron’a da Gondor Krallığı’nın varisinin geri dönüşü haberi ulaşır. Böylelikle Orta Dünya’yı karanlığa mahkum etmeye çalışan İki Kule’nin birlikteliği son bulurken Kralın Dönüşü hikayesi başlar…

Saruman’ın desteğini kaybetmesine rağmen insanlığa büyük zarar vermiş olan Sauron, direnen son ve en güçlü insan krallığı olan Gondor’a son ve ağır bir darbe indirerek karşısındaki direnişi sonlandırmak ve iki hobbitin elinde olan Tek Yüzüğü yeniden ele geçirmek istemektedir.

Yüzüklerin EfendisiHiçbir ordunun baş edemeyeceği büyülükte bir ordu kuran Sauron, Gondor’a saldırı hazırlığı yaparken Ayrıkvadi’nin efendisi Elrond, yüzüğü Sauron’un parmağından kesip ayıran İsildur’un yani kralın kılıcını parçalarından birleştirerek yeniden bir araya getirir. Tahtın varisi olan Aragorn, kralın kılıcını eline geçirdiğinde ölümsüzlerden oluşan bir orduya hükmedebilme gücünü elde eder.

Paralı askerler, orclar, troller ve fillerden oluşan; Sauron’un nefret dolu gücünü taşıyan Mordor ordusu Gondor’u kuşattığında çok büyük bir savaş başlar… Aragorn’un yönettiği ölümsüzler ordusunun büyük etkisiyle Gondor hisarları önündeki büyük savaş kazanılmış olsa da diğer yanda yüzük artık çok daha büyük bir tehlikeye girmiştir. Rehberleri Gollum’un ihanetine uğrayan Sam ve Frodo, yüzüğü Mordor’a getirmiş, Hüküm Dağı adlı yanardağın kapısına kadar geldiklerinde ise Güç Yüzüğü’nün etkisine kapılan Frodo, yüzüğü yok etmek yerine kullanmayı tercih etmiştir. Gandalf’ın bile hikayedeki rolünün nasıl sonlanacağını bilemediği Gollum’un yüzüğü Frodo’dan alma çabası ve olabilecek en iyi dost Sam’in gayretiyle Tek Yüzük, Hüküm Dağı’nın kaynayan lavlarının içine düşerek eriyip yok olur.

Henüz ete kemiğe bürünememiş olan ve ruhu yüzüğün gücüyle ayakta kalan Sauron da yüzükle birlikte yok olur. Gondor’un yani insanlığın en büyük krallığının tek varisi olan Aragorn tahta geçerek krallığını, herkese daha iyi ve adil bir yaşam vaadini ilan eder. Orta Dünya’daki zamanları çoktan dolmuş olan Elfler kendi ölümsüz topraklarına dönerlerken yüzük taşıyıcısı Frodo’yu ve yüzüğü yıllarca -bilinçsiz de olsa- saklayıp güvende tutan Bilgo’yu ve görevini tamamlamış olan Ak Gandalf’ı da mükafat olarak yanlarında götürürler… Böylelikle Yüzük Kardeşliği ile başlayan, İki Kule’nin sonunu getiren ve Kralın Dönüşü hikayeleri sona ererken Orta Dünya’da barış dolu günler yaşanmaya başlar…

Filmin dünya sinema tarihi açısından o kadar büyük bir önemi var ki Yüzüklerin EFendisi serisinden sonra ne sinema için ne de izleyenler için hiçbir şey bir daha eskisi gibi olmadı.

Yüzük Kardeşliği filmiyle (IMDb’de 11. sırada) 4 Oscar ödülü, İki Kule filmiyle (IMDb’de 15. sırada) 2 Oscar ödülü ve Kralın Dönüşü filmiyle (IMDb’de 7. sırada) 11 Oscar ödülü kazanan seri, toplamda yaklaşık 3 Milyar dolarlık hasılat topladı. Aksesuar yapımı, müzikleri ve efektleriyle sinemaya pek çok yenilikler kazandıran Yüzüklerin Efendisi çekildiği ülke Yeni Zellanda’nın tüm dünyaya yapılmış olan en büyük ve ücretsiz tanıtımı olma özelliğini de taşıyor.

1357 kelimeyle yazılan ve sadece filmden çıkarımlardan oluşan bu detaylı özet, Yüzüklerin Efendisi serisi hakkında bilinmesi gerekenleri öğrenmeniz, Yüzüklerin Efendisi kaç Oscar aldı ne kadar hasılat topladı sorularınıza yanıt bulmanız, Yüzüklerin Efendisi karakterleri ve oyuncuları hakkında merak ettiklerinizi aydınlatmak üzere FilmOku.Com tarafından oluşturuldu.

Yüzüklerin Efendisi kitap serisindeki pek çok detayı -kimine göre ilgi çekici kimine göre sıkıcı- atlayarak hazırlanan bu rehbere özellikle Amazon tarafından hazırlanan dizisiyle yeniden eski popülerliğini yakalamaya aday olan Yüzüklerin Efendisi hakkında yorumlarınızla destek verebilir, sayfayı sosyal medya platformlarında paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Dünyada Yüzüklerin Efendisi’ni izleyenler tarafında yer almanız adına, izlemenizi tavsiye ederim… Bir sinemaseverin ölmeden önce izlemesi gereken filmlerden biri.

Kadrosundaki Mel Gibson, Natalie Dormer ve Sean Penn gibi isimlerle dikkat çeken Deli ve Dahi hakkında bilgi almak ve Deli ve Dahi izlemek için tıklayın

7 thoughts on “Yüzüklerin Efendisi

 • 8 Ağustos 2019 tarihinde, saat 18:41
  Permalink

  Yüzüklerin Efendisi hakkında böylesine özgün ve kaliteli bir içerik oluşturmuş olduğunuz için, serinin hem kitap hem de film versiyonunu defalarca kez okuyup izlemiş bir hayranı olarak çok teşekkür ederim. Sitenizi çok beğendim.

  Yanıtla
 • 2 Kasım 2019 tarihinde, saat 10:19
  Permalink

  Şu ana kadar izlediğim ve okuduğum en güzel film çok güzel teşekkürler.

  Yanıtla
 • 3 Kasım 2019 tarihinde, saat 08:35
  Permalink

  Mükemmel bir film… Hem kitabını okudum hem de film versiyonunu izledim. Herkese tavsiye ederim.

  Yanıtla
 • 4 Kasım 2019 tarihinde, saat 10:35
  Permalink

  Hayatımda izlediğim en güzel filmlerden biri. Çok güzel. Bence herkes izlemeli.

  Yanıtla
 • 8 Kasım 2019 tarihinde, saat 00:21
  Permalink

  Şu ana kadar çekilmiş en güzel film bu olabilir. Müthiş bence. Herkes izlemeli.

  Yanıtla
 • 9 Kasım 2019 tarihinde, saat 10:31
  Permalink

  Yüzüklerin Efendisini severek ve gerçekten beğenerek izledim. Bu sitede gerçekten film hakkında bilgiler verilmiş ve bazı önemli detaylara dikkat çekilmiş. Herkesin bu bilgileri okumasını tavsiye ederim.

  Yanıtla
 • 10 Kasım 2019 tarihinde, saat 08:38
  Permalink

  Bu film çok güzel ayrıca site de çok güzel. Film hakkında bilgi veriyor bu filmi çok beğendim bunu izlemeliyim. Emeğiniz için çok teşekkür ederim.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir