Suyun Sesi

Suyun Sesi - Film AfişiGuillermo del Toro’nun senarist ve yönetmenliğini yaptığı; geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen 2018 Oscar Ödül Töreni’nden tam 4 Oscar ödülüyle ayrılan fantastik ve aynı zamanda romantik bir dram filmi Suyun Sesi…

1960’larda soğuk savaşın da etkisiyle Sovyetlere karşı Uzay yarışında öne geçmek isteyen ve bunun için hırslı bir şekilde gizli araştırmalar yapan Amerikan ordusuna bağlı bilim ekiplerinin eline geçen bir canlı ile bu araştırma tesisinde temizlikçilik yapan Elisa’nın garip ilişkisini anlatıyor film.

İlginç mi ilginç. 60’lı yılları gerek makyaj gerek kostüm gerek ekipman ve gerekse de müzikleriyle dört dörtlük aktarıyor ki zaten aldığı 4 Oscar ödülünün tamamını da bu üstte saydığım noktalarla ilgili alanlardan kazanmış film… Yani bir başka deyişle filmin ödülleri arasında En iyi yönetmen, En iyi oyuncu, En iyi senaryo, En iyi film gibi ödülleri bulmamız mümkün değil… Ekstralarıyla götürüyor ödülleri. Detaylarda kazanıyor…

Dört dörtlük bir film demek mümkün değil… Özellikle başroldeki Sally Hawkins’in performansı dışında öne çıkan herhangi bir noktadan bahsetmek pek mümkün değil. Senaryo ve akış abartılarla dolu… Adı geçen ana karakter Elisa’nın sadece birkaç benzerlikten dolayı deniz canlısı mı yoksa uzaylı mı belli olmayan bir yaratıkla cinsel ilişkiye girmesi ise Oha! dedirten en uç nokta oluyor… Bunları spoiler olarak değerlendirenler olabilir. Ancak filmin ilk 15-20 dakikasını izledikten sonra gözünüzün önüne bir de üstte yanda duran resmi film afişini getirin… İki karakter arasında yaşanacak bir sevgi bağını bağırıyor filmin afişi. Sonunu kendisi söylüyor.

4 Oscar heykelciğini filme getiren neymiş merakınız var ise ya da ilgili dallarda Oscar nasıl kazanılır diye düşünüyorsanız izleyebilirsiniz. Başka hiçbir artısı yok filmin.

Editör Değerlendirmesi
 • 5/10
  Senaryo - 5/10
 • 6/10
  Oyuncu Performansları - 6/10
 • 5/10
  Görsellik - 5/10
5.3/10

Suyun Sesi” için bir yorum

 • 13 Mart 2018 tarihinde, saat 11:21
  Permalink

  Gökhan Bey tekrar aramıza dönmenize çok sevindim. Eleştirilerinizi merakla takip ediyoruz. tekrar hayırlı olsun, başarılar dilerim.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir