33

  • FilmOku.Com Değerlendirmesi - 70%
    70%
Sending
İzleyici Değerlendirmeleri
0 (0 Değerlendirme)

33 Film Afişi5 Ağustos 2010 tarihinde Şili’nin Atmaca Çölü’ndeki altın madeninde gerçekleşen kazada yüzeyin 700 metre altında kalan 33 madencinin başından geçenler ve destansı kurtuluş hikayeleri anlatılıyor filmde.

O dönem için ülkemizde çok fazla gündeme gelmemiş olsa da kurtarılma görüntülerinin yayınlandığını hatırlıyorum. Konuyla ilgili tek bilgim de bundan ibaretti bu yüzden ama 33’ü izledikten sonra öğrendim ki o insanları oradan çıkarmak gerçekten destansı bir olay. Orada, yüzeyin 700 metre altındaki sığınakta 69 gün yaşam mücadelesi vermekse akıl alacak bir şey değil.

Genel olarak madende mahsur kalan madencilerin birebir aktardıklarıyla ve kazazedelerin ailelerinden alınan bilgilerle oluşturulmuş filmin ana konusu. Zaten bu yüzden kazanın kahramanları üzerinde geçiyor hikaye. Ayrıca Şili hükumet başkanının, Maden bakanının ve Şili’li mühendislerin de yaşadığı stres, yorgunluk, gerilim ve nihayetinde yaşadıkları sevinç de aktarılıyor.

İnsanoğlunun en büyük zaferlerinden biri olarak değerlendirilebilecek bir olay olduğundan filmini küçümsemek ya da kötülemek zaten imkansız ama filmde kötü yönde eleştirilebilecek neredeyse hiçbir kusur yok.

Ünlü oyuncu Antonio Banderas, kazazedelerin lideri olan Mario Sepúlveda’yı canlandırıyor ve ana karakteriyle filmin baş rolünde yer alıyor. Antonio Banderas’ın dışında filmde tanıyabileceğiniz iki oyuncu daha var. İlki Esaretin Bedeli filminde hapishane müdürünü canlandıran Bob Gunton, ikincisi ise LOST dizisinin ilk sezonunda Paulo’yu canlandıran Rodrigo Santoro… Bu iki isim sırasıyla Şili devlet başkanı ve Maden bakanını canlandırıyor.

Her şeyiyle 10 numara, dört dörtlük bir film. İzlemenizi tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir