Büyük Açık

Büyük Açık - Film Afişi

Büyük Açık - Film Afişi2008-2012 yılları arasında yaşanan küresel ekonomik krizin doğuşunu ve etkilerini anlatan, kadrosunda Amerikan sinemasının birçok ünlü ismini bulunduran büyük bir film “Büyük Açık”.

Büyük ölçekli fonların yönetiminden sorumlu bir ekonomist olan Michael Burry (Christian Bale), Amerikan ekonomisinde önemli bir yer kaplayan Mortgage destekli bonolardaki kötü gidişatı fark eder. Aynı zamanlarda Jared Vennett (Ryan Gosling)’ın satış danışmanlığını yaptığı bir fon yönetim şirketi, Mark Baum (Steve Carell)’un yatırım şirketinin kapısını çalar ve Mortgage destekli bonolara karşı sigorta fonu satmak ister. Burry ve Baum şirketlerinin yüklü miktarlarda Mortgage karşılığı sigorta fonu aldığını öğrenen iki genç yatırımcı, eski bir bankacı ve kurt bir ekonomist olan Ben Rickert (Brad Pitt)’ın kapısını çalar. Farklı fon şirketlerini kullanan ve Mortgage sisteminin çökeceği öngörüsüyle tüm varlığını karşı sigorta poliçelerine yatıran bu ekonomi dahileri, para kazanma umudu ve Amerikan ekonomisinin çöküşü stresi içinde gelişmeleri takip etmeye başlar.

Anlaşılması zor ekonomik terimlerin sıklıkla kullanıldığı ancak ara ara yapılan ufak açıklamalarla izleyiciyi akışa dahil eden büyük bir film “Büyük Açık”… Kapitalist sistemin acımasızlığını ve karmaşıklığını başarılı bir şekilde gözler önüne seriyor ve kadrosundaki başarılı oyuncuların performanslarıyla o dönemde olayların içinde yer alan kişilerin duygularını kusursuz bir şekilde izleyiciye aktarıyor… Sadece Amerika’da toplam değeri 5 trilyon dolar olan gayrimenkullerin, emeklilik yatırımlarının, sigorta poliçelerinin ve bonoların kaybolup gittiği; 8 milyon kişinin işini kaybettiği devasa bir ekonomik kriz, ancak böyle güzel bir filmle anlatılabilirdi. Tek kelimeyle mükemmel.

Kadrosundaki Elena Anaya ve Natasha Yarovenko gibi isimlerle dikkat çeken Ateşli Oda hakkında bilgi almak ve Ateşli Oda izlemek için tıklayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir