Baba

Baba - Film Afişi

Baba - Film AfişiAmerika’nın en büyük mafyalarından biri olan Corleone ailesinin reisi, “Baba” lakaplı Don Vito Corleone (Marlon Brando)’nin tüm iş kollarından elini çektiği ve oğullarını bu işlerle ilgilenmeleri için birer birer yetiştirdiği süreci anlatıyor film.

Her şey Amerika’nın en saygın mafya liderlerinden olan Don Corleone’nin, uyuşturucu işine katılmayarak diğer mafya ailelerini karşısına almasıyla başlar. Bu muhalif duruşun elbette bir sonucu olacaktır ve Don Corleone silahlı saldıra uğrar. Şans eseri hayatta kalır ancak uğradığı saldırı fiziki olduğu kadar onun adına da zarar getirmiştir. Corleone Ailesi adına işleri büyük oğlu Sonny yürütmeye başlar. Sonny’nin aşırı sinirli hali aileye zarar vermeye başladığında ise Sonny’nin de sonu gelir. Ailenin başına geçebilecek tek kişi, en küçük oğul olan Michael Corleone (Al Pacino)’dir.

Michael Corleone, hayatını ailesinin işlerinden uzak geçirerek mafya dünyasındaki herkesten farklı yetişmiş bir lider olarak farkını gösterir. Zekasını ve gizliliği kullanarak “Vaftiz Günü”nde Corleone Ailesi’nin küllerinden doğuşunu sağlar.

Sinema efsanelerinden biri olan Baba (The Godfather) serisinin ilk filmi olduğundan beklentinin yüksek olduğu ve başlangıçta hayal kırıklığı yarattığını söylemek gerek. Ancak son 1 saatlik bölümüyle yakaladığı şanı ve başarıyı ne kadar da hak ettiğini gösteriyor film.

Baş rolünde yer alan ve ilk film çekildiği yıl henüz 30 yaşında olan şimdilerin usta sanatçısı Al Pacino’nun genç hallerini görmek harika. O kadar toy ve farklı bir Al Pacino var ki ekranda, şu anki halini ancak birkaç sahnede mimiklerinden görebiliyoruz… Fazlasıyla ilgi yaratan ve 9,2 ortalama puanıyla gelmiş geçmiş en iyi 2. film olarak derecelendirilen filmi kaçırmayın.

Bir önceki değerlendirme yazımız olan 3 Aptal okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir