Son Umut

Son Umut - Film Afişi

Son Umut - Film AfişiBirinci Dünya Savaşı’nın Çanakkale Cephesi’nde savaşmak üzere topraklarımıza gelen Avustralyalı 3 oğlundan hiçbir şekilde haber alamayan babaları Connor (Russell Crowe), oğullarının izini bulabilmek için İstanbul’a gelir. Çeşitli bürokratik engellemelere ve savaş halinin verdiği gerilime rağmen Gelibolu’ya gitmeyi başarır ve oğullarının savaştığı alanı görme fırsatını yakalar.

Connor, İstanbul’da geçirdiği süreçte kaldığı otelin sahibesi Ayşe Hanım (Olga Kurylenko)’la; cephede tanıştığı Binbaşı Hasan (Yılmaz Erdoğan) ve Cemal Çavuş (Cem Yılmaz)’la, hiç tanımadığı bu ülkede güzel dostluklar kurar. Çanakkale Savaşı’nın yıkım ve ölüm dolu rüzgarı içerisinde, düşmanları tarafından işgal edilmiş bir ülkede dostlarının yardımıyla 2 küçük oğlunun mezarını hazırlar. Savaş sırasında esir düşmüş olan büyük oğlunun izi ise Anadolu’ya kadar uzanır…

Birinci Dünya Savaşı’nın Türkiye üzerindeki bölümünü kısmen de olsa Türklerin gözüyle anlatması bakımından bir ilk olma özelliğini taşıyor film. Tarih derslerinde bizlere öğretilen dönemi ve yaşananları filmde bire bir görmek mümkün. Bu yönüyle filmin hem başrolünü oynayan hem de yönetmenliğini yapan Russell Crowe’a büyük bir teşekkür etmek ve tebrik etmek gerek… Oyuncu olarak Türkiye’den seçilebilecek en büyük yeteneklerden biri olan Yılmaz Erdoğan’ın ve canlandırdığı karakter için en ideal oyuncu olan Cem Yılmaz’ın kadroya dahil edilmiş olması ve bu iki ismin de güzel bir oyunculuk performansı sergilemesi film için büyük bir artı. Sinemanın ünlü kadın oyuncularından olan Olga Kurylenko yerine bir Türk oyuncu seçilemez miydi? Yalnızca bu tartışmaya açık bence bütün bir film içinde.

Hiçbir ilgisi olmayan insanların nedenini bilmeksizin gelip topraklarımızda kan döküp can vermelerinin saçmalığını, topraklarımız üzerinde çevrilen oyunların bir kısmını, Yunan zulmünü, Türklerin asaletini ve cesaretini ve son olarak bir babanın evlat sevgisini en iyi şekilde anlatan ilk ve şimdilik tek film Son Umut.

Kadrosundaki Chiwetel Ejiofor, Kristen Wiig ve Mackenzie Davis gibi isimlerle dikkat çeken Marslı hakkında bilgi almak ve Marslı izlemek için tıklayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir