Hürkuş: Göklerdeki Kahraman

 Hürkuş: Göklerdeki Kahraman - Film Afişi

 Hürkuş: Göklerdeki Kahraman - Film AfişiBirinci Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı’nda Türk ordusunun tarihe geçmiş, Cumhuriyet’in ilk yıllarında ve devamında sivil havacılık konusunda ciddi girişimlerde bulunmuş Türk efsanelerinden biri olan Vecihi Hürkuş’un hayatının konu alındığı bir biyografik film Hürkuş: Göklerdeki Kahraman.

Film, Vecihi’nin askeriyeye katılması, havacılığa olan ilgisi, eşiyle tanışması, savaşlardaki kahramanlığı, Yılanlı Ada’ya esir edilişi ve kurtuluşu ve yeniden cephelerdeki kahramanlıklarını anlatarak devam edip nihayete eriyor. Cumhuriyet’in ilk yıllarında kurulan ilk uçak fabrikasının kurucularından oluşu, ilk hava yolu şirketini kuruşu, pilot eğitiminde üstlendiği büyük roller gibi belki çok daha önemli detaylara ne yazık ki yer verilmemiş.

Vecihi Hürkuş’u canlandıran oyuncu (Survivor yarışmasında ünlenen ve sonrasında farklı dizilerde rol alan) Hilmi Cem İntepe’nin oyunculuğu fazlasıyla eksik kalmış bu büyük karakteri canlandırırken… Aslında filmin sadece belirli bir dönemi anlatarak bir hayat hikayesi olduğunu iddia edişi ve görsel efektlerdeki özensizlik, genel olarak yapımın kalitesizliği film boyuncu hissediliyor.

Vecihi Hürkuş filmi olarak adlandırılan, Hilmi Cem İntepe’nin sinema filmi olsun diye çekilip yayınlanmış kötü bir film. Rahmetliye ve geride bıraktıklarına saygısızlık olabilecek kadar kötü.

Kadrosundaki Burak Özçivit ve Kerem Bürsin gibi isimlerle dikkat çeken Can Feda hakkında bilgi almak ve Can Feda izlemek için tıklayın

Hürkuş: Göklerdeki Kahraman” için bir yorum

  • 25 Eylül 2019 tarihinde, saat 20:00
    Permalink

    Vecihi Hürkuş karakterini ele alması açısından güzel fakat yapım olarak yetersiz bir film maalesef. Önemli bir karakter için daha fazla özen gösterilebilirdi.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir