Şampiyon

 Şampiyon - Film Afişi

 Şampiyon - Film AfişiTanımayanlar için bir anlam ifade etmemesi aslında gayet normal olan ancak tanıyanlar için büyük bir efsane olan mükemmel bir atın, gerçek efsanelerden mükemmel bir karakter olan Bold Pilot isimli atın ve onun çevresindeki güzel insanların hikayesini anlatıyor film.

Yalnızca Şampiyon filmindeki at olarak bilinen Bold Pilot ve Şampiyon filmindeki jokey olarak bilinen Halis Karataş’ın hikayesi, Halis’in 1995 yılında jokeylik yapmak için Sivas’tan İstanbul’a gitmesiyle ve Özdemir Atman tarafından fark edilip çiftliğine alınmasıyla başlıyor.

Seyis bir babanın 3 oğlundan biri olan Halis Karataş, at yarışları dünyasının önemli isimlarından büyük iş adamı Özdemir Atman’ın yanında kıymetli atlarına binicilik yapmak üzere işe başlar. Atman At Çiftliğinin en kıymetli ve gelecek vaadeden atı olan Bold Pilot ile arasında ilk andan itibaren büyük bir bağ oluşan Halis Karataşa, çiftlikteki ilk gününde de Begüm Atman’a aşık olur.

Zor bir karakteri, şampiyon bir ruhu ve büyük kabiliyetleri olan Bold Pilot ile bugün Türkiye’nin efsane jokeyi Halis Karataş; 70. Gazi Koşusunda Türkiye rekoru kırarak tarihe geçerler. Uluslararası Boğaziçi Şampiyonası’nda Türkiye’ye ilk uluslararası kupayı kazandırırlar. Yaşattıkları sevinç ve kazandıkları başarılar ile yarışseverlere ilham kaynağı ve büyük bir umut olan ikilinin son yarışı 1998’de olur.

Tüm bu süreçte aşık olduğu Begüm Atman’ın yaşadığı kanser hastalığı, ailenin yaşadığı zor günler ve Halis Karataş’ın, umutsuzluğa kapılmış sevdiğine nasıl umut olduğunu da anlatıyor film.

Hikayesi olağanüstü, oyuncu performansları harika; mükemmel bir film.

Özellikle hayvanseverler için film tavsiyesi isteyenler, başarı hikayesi anlatan film tavsiyesi arayanlar Şampiyon’u mutlaka izlemelidir.

Tavsiye ederim…
Bu arada;
Bold Pilot’ın Gazi koşusundaki rekor süresi 2 dakika 26 saniye ve 22 salisedir. 2400 metre çim pistlerde 1995’te geliştirilmiş bu rekor hala kırılamamıştır.

Şampiyon filmindeki efsane at Bold Pilot’un ölüm tarihi 30 Nisan 2015. Yarışlara veda ettiği tarih 1998’dir. Filmde Bold Pilot yerine oynatılan at ise Bold Pilot’un oğludur.

Kadrosundaki Cengiz Bozkurt ve Tolga Çevik gibi isimlerle dikkat çeken Sen Benim Her Şeyimsin hakkında bilgi almak ve Sen Benim Her Şeyimsin izlemek için tıklayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir